Десет държави от Югоизточна Азия поставиха началото на амбициозен проект, създавайки единен пазар, с който ще се опитат да изградят общ блок, чрез който да се конкурират с големите икономики в региона – Китай и Япония, както и да подобрят благосъстоянието на 622 млн. души, живеещи в тези държави, предаде порталът marketwatch. Новият стопански съюз ще носи името Азиатска икономическа общност, допълва още сайтът.
Проектът за създаване на обща икономическа зона беше развиван в продължение на последните 10 години, като около него се обединиха държави членки на Асоциацията на страните от Югоизточна Азия. Това са: Сингапур, Мианмар, Бруней, Камбоджа, Индонезия, Малайзия, Филипините, Тайланд и Виетнам, за повечето от които е характерно формирането на средна класа, но и големия дял на изключително бедно население. Лидерите на страните се надяват експериментът, чието начало ще бъде официално поставено в четвъртък, да повиши благосъстоянието в региона, както и да спомогне за удвояването на размера на 10-те икономики през следващите 15 години. За да го постигнат, техният брутен вътрешен продукт трябва да нарасне до 2,6 трилиона долара.
За постигането на тази цел страните от новия икономически блок ще редуцират търговските бариери, съществуващи помежду им, и ще стимулират свободното движение на работна ръка, стоки и услуги и капитал в региона, простиращ се на територия от повече от 6 200 километра между Тихия и Индийския океан.
Въпреки това Азиатската икономическа общност няма да въвежда единна валута между държавите членки, какъвто е случаят с еврото например. Вместо това преките усилия на съюза ще бъдат насочени към елиминиране на търговски бариери, като квотите за внос и изискванията за владеене на местните езици, за издаване на зелена карта, които все още съществуват в някои от държавите в новата общност.
„Това е голямо събитие за нас“, посочи генералният секретар на блока Ли Луонг Минх. Той допълни, че преди половин век някои от държавите, които днес се включват в икономическия съюз, все още са воювали помежду си и изтъкна, че „направихме много голям прогрес“.
Създаването на блока беше подкрепено от някои международни партньори на страните в региона, включително и от икономическите гиганти Източна Азия – Китай и Япония. И двете държави изтъкнаха, че подкрепят усилията за обединение между по-малките икономики. От САЩ към момента посочват, че няма да сключват значими търговски споразумения с новооснования съюз, а вместо това ще се стремят да завършат усилията си за подписване на Транстихоокеанското партньорство, в което ще участват и някои от държавите от новия блок, а именно Бруней, Малайзия, Сингапур и Виетнам. Освен това САЩ ще продължи с помощта, която оказва на страните от региона, която е насочена към интегриране на отделните им данъчни и търговски системи.