Детските играчки и автомобилите са начело в списъка на опасните изделия в ЕС

12.03.2018 | 15:15
по статията работи: econ.bg
Миналата година видовете стоки, за които най-често са подавани сигнали, са били детските играчки (29%), следвани от моторните превозни средства (20%) и облеклата, текстилните изделия и модните стоки (12%)
Детските играчки и автомобилите са начело в списъка на опасните изделия в ЕС
Снимка: под лиценза на creative commons

Играчки, автомобили и мотоциклети са начело в списъка на опасните изделия, които са открити и изтеглени от пазара в Европейския съюз. Това показва представеният от Европейската комисия днес доклад за системата за бърз обмен на данни за опасни изделия.

Според документа миналата година националните власти са използвали системата още повече, като са изпратили над 2000 сигнала. Получените сигнали са довели до почти 4000 последващи действия, като например изтегляне на стоки от пазара. Потребителите все по-често купуват стоки по интернет от държави извън ЕС. Много от опасните изделия, за които е подаден сигнал, се продават също на онлайн платформи или пазари.

Миналата година видовете стоки, за които най-често са подавани сигнали, са били детските играчки (29%), следвани от моторните превозни средства (20%) и облеклата, текстилните изделия и модните стоки (12%). Най-често са изпращани сигнали за опасности от нараняване (28%) или химическо натравяне (22%).

По-голямата част от опасните стоки, за които е подаден сигнал, са внесени от държави извън ЕС. Китай е на първо място сред страните на произход с 53% (1155 сигнала). Броят на уведомленията за опасни стоки с произход от ЕС е бил 413 (26%).

През април Еврокомисията ще представи "нов търговски механизъм за потребителите", който ще обнови действащите правила в защита на потребителите.

От 2003 г. чрез системата за бърз обмен на данни за опасни изделия всички държави в ЕС и комисията се уведомяват своевременно за опасните нехранителни стоки, иззети и/или изтеглени от пазара в Европа. Това позволява да се предприемат последващи действия - забрана за продажба, прекратяване на продажбите, изтегляне, изземане или отказ за внос от митническите власти - навсякъде в ЕС. В системата участват 31 държави (държавите от ЕС, както и Исландия, Лихтенщайн и Норвегия).

Всяка седмица се получават и оповестяват онлайн около 50 сигнала.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 19.11   461 г. – Либий Север е провъзгласен за римски император в Равена. 1493 г. – По време на втората си експедиция Христофор Колумб открива остров, който кръщава...