Младежите у нас масово напускат училище, предаде БНР, позовавайки се на данни от Икономическия и социален съвет (ИСС). През изминалата 2011 г. от образователната система са отпаднали повече от 15 хиляди ученици.
Незавършеното образование сериозно застрашава шансовете на младите хора за реализация на пазара на труда. 14% от българите на възраст между 20 и 24 години са с основно и с по-ниско образование, от които една трета са учили само между първи и осми клас. Едва една четвърт от всички, прекъснали рано образованието си, са си намерили работа на пазара на труда.
Причините младежите да напускат системата за образованието са различни. Най-често те са социални и икономически, както и трудности с усвояването на учебния материал.
Докато в Европа напускащите училище са предимно момчета, у нас момичетата са повече. За тенденция роля играе етническата принадлежност на девойките, които все по-често се отказват да учат заради ранни бракове и ранни раждания.
440 ученици са напуснали училище през първия срок от тази учебна година. Причината за 150 отличници над 16 години е липса на средства за поемане на пътните и дневните им разходи.
Експертите от ИСС предлагат различни начини за справяне с масовия проблем.
Те включват създаването на електронен регистър за образователния статус на българските граждани, както и санкции за родителите, които спираъ децата си от училище по етнически причини. Друга възможна мярка е увеличаването на ученическите стипендии, които не са актуализирани от 1996 г. насам. От Съвета предлагат още да се дава втори шанс за професионалното образование.