Джо Байдън ще произнесе реч за външната политика на САЩ

01.02.2021 | 12:10
по статията работи: econ.bg
Той ще подпише редица укази, свързани с това, включително документ за създаване на работна група за събиране на мигрантски семейства, разделени по време на президентството на Доналд Тръмп
Джо Байдън ще произнесе реч за външната политика на САЩ
Снимка: под лиценза на creative commons

Американският президент Джо Байдън ще произнесе реч, в която ще обяви приоритетите на своята администрация във външната политика на страната. Той ще подпише редица укази, свързани с това, включително документ за създаване на работна група за събиране на мигрантски семейства, разделени по време на президентството на Доналд Тръмп. 

Новоизбраният президент Джо Байдън ще произнесе първата си голяма реч, в която ще очертае външнополитическите приоритети, които поставя пред управлението си. Очаква се това да се случи по време на визитата му в Държавния департамент, където ще се срещне с държавния секретар Антъни Блинкън.

Джо Байдън вече обеща външна политика, различна от тази на предшественика му Доналд Тръмп, засягаща всички външни отношения на Америка. Като пример за един от първите си политически ходове, Байдън обяви, че ще отмени петролопровода Keystone XL, проект на стойност 50 милиарда долара, който води от Канада до САЩ. Отмяната накара дори канадският премиер Джъстин Трюдо да осъди решението. Но според Байдън той е ангажиран с екологични каузи и вижда петролопровда като заплаха за околната среда. Канада има малко варианти за действие, освен може би да преразгледа Споразумението между САЩ и Мексико и Канада по въпроси, които са от значение за Съединените щати.

Друг оповестен външнополитически ангажимент на Байдън е да възобнови преговорите с Иран и да възкреси ядреното споразумение. Друго намерение на новия президент е да възстанови отношенията между Европа и САЩ. Единствената значима трансатлантическа институция, която съществува, е НАТО. САЩ имат споразумение с други членове на НАТО, че всяка ще поддържа бюджети за отбрана, равняващи се на 2 процента от брутния им вътрешен продукт.

САЩ правят това в исторически план, но повечето европейски държави – не. Тепърва трябва да стане ясно дали по-добрите отношения включват капитулация пред Европа по този въпрос. Обединеното кралство вече не е част от Европейския съюз и иска споразумение за свободна търговия със САЩ. Не е ясно ангажиментът на Байдън към Европа включва ли този ключов съюзник на САЩ.

Остава и въпросът по-добрите отношения, дали включват съгласието с позицията на Европа по отношение на цифровите данъци. Брюксел заплашва Полша и Унгария със санкции за това, което счита за нарушение на върховенството на закона, а пред администрацията на Байдън стои решението, как ще се отрази това на американските войски, разположени там.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...