Газовата криза трябва да приключи до края на седмицата. Тя доби прекалено големи размери и засегна прекалено много страни в Европа. Непоносимо е да се очаква, че кризата може да продължи още дълго. Това заяви министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров след среща с големите индустриални потребители на природен газ.
На голяма част от потребителите на газ ще бъдат наложени лимити на количествата газ, които употребяват. Те ще са в размер на 5.7 млн. кубични метра. Доставки към отделните потребители в този размер ще могат да бъдат поддържани за около седмица.
Ограничението ще влезе в сила от 08.00 часа утре сутрин със заповед на Министерството на икономиката и енергетиката, която трябва да бъде издадена до края на деня. В нея ще бъдат включени конкретните количества, които ще получат единичните потребители или групи от потребители, обяви още министър Димитров.
Все още не е ясно какви са щетите, нанесени от спирането на доставките на „синьо” гориво от Русия към Балканите и в частност към България. В тази връзка Министерството на икономиката и енергетиката създава организация, посредством която фирмите могат да подадат информация за нанесените щети. След това тази информация ще бъде изпратена до ЕС, за да може Общността да осигури изплащането на обезщетения, стана ясно още днес.
Със сигурност след края на кризата „Булгаргаз” ще бъде обезщетен за нанесените щети. Съществува възможност обезщетения да получат и останалите фирми, засегнати от спирането на газовите доставки. За да се случи това обаче, дружествата трябва да документират загубите си, обясни министър Димитров. Той добави, че кризата в момента е политическа, а не икономическа или природна и затова обезщетенията, които ще се търсят, трябва да имат политически характер.
При получилата се вчера ситуация, при която се наложи да се използва мазут, се е оказало, че една част от топлофикациите в страната не разполагат с необходимите 12 до 15-дневни запаси от алтернативно гориво. Въпреки това, страната разполага с достатъчно мазут и не се налага тегленето на количества от държавния запас или закупуването на още суровина от други държави, отчете още енергийният министър.
Той добави, че моментните смущения в топлоподаването в страната се дължат на преминаването от газ към мазут - процес, който трябва да приключи най-късно до ден-два.
Един от секторите, които ще бъдат най-сериозно засегнати от спирането на газовите доставки, ще бъде химическата индустрия. Тя е застрашена от загуба на клиенти, което може да се окаже фатално за някои компании.
По време на днешното събитие министър Димитров отрече информацията, че страната ни е била предупредена за спирането на доставките на природен газ от Русия още през декември. Той обясни, че в средата на миналия месец е било получено писмо от Русия, с което тя е настоявала страната ни, с помощта на Европейската комисия, да окаже натиск върху Украйна. Това действие е трябвало да бъде предприето, за да може Украйна да погаси газовия си дълг към Русия, който към края на миналата година е възлизал на 1.6 млрд. долара.
Договорите за доставка на природен газ от Русия за България са три. В тях е разписано какви са начините за компенсации при неизпълняване на залегналите в тях клаузи от някоя от страните. Сред начините са:
- Компенсиране с допълнителни количества газ в следващ период
- България може да констатира и документира пропуснати ползи и нанесени щети, които след това трябва да бъдат изплатени.