Еднометровият микрораптор - един от най-малките древни динозаври, познати на науката, е притежавал пера върху ръцете, краката и опашката си.
Тази странна анатомична особеност, превръщаща древното животно в същество с пет броя крила, може да предостави нови данни за ранната еволюция на летенето при животните. Това сочи ново проучване на Nature Communications.
Снимка: University of Southhampton
За да разберат как точно микрорапторът е летял, учени от университета в Саутхемптън са създали анатомично верен модел на динозавъра (базиран на откритите фосили), поставили го в аеродинамичен тунел и така тествали способностите му да се носи във въздуха.
Експериментът показал, че с помощта на петте си крила микрорапторът е бил способен да се спуска от високи дървета и да се носи бавно във въздуха на средни разстояния. Данните от анализа показали още, че полетът на този ранен летящ динозавър не е бил много стабилен. Освен това поради анатомични особености в структурата си животното не се е нуждаело от сложните по дизайн пера на съвременните птици, за да подобри качествата му.
Учените отдавна знаят, че видът принадлежи към еволюционния клон Paraves – динозаври, по-близки до птиците, отколкото към видове като Тиранозавър Рекс.