Днес е Атанасовден

18.01.2010 | 09:51
по статията работи:
Народът вярва, че от Атанасовден зимата започва да си отива
Днес е Атанасовден

Българската православна църква днес почита Св. Атанасий. Народът вярва, че от Атанасовден зимата започва да си отива.

Светецът бил роден в края на III в. в бедно християнско семейство в египетския град Александрия. Семейството успяло да му даде добро образование, а съвсем скоро смиреният християнин направил впечатление на самия александрийски епископ Александър, който го взел под крилото си и го направил свой секретар.

Като помощник на епископа Атанасий му помогнал много в борбата с ереста на арианите, а след смъртта на своя покровител той бил избран за негов наследник на поста епископ на Алксандрия.

Борбата на Атанасий със сектата на Араните му донесла колкото слава, толкова и мъка. Противниците му го въвлекли в многобройни спорове и интриги, като не се поколебали да опетнят името му и да го оклеветят пред самия Император Константин. Атанасий прекарал много години в изгнание, докато изчисти името си и се пребори с лукавите си врагове.

В народните представи св. Атанасий бил здрав момък, който според легендата облякъл бяла риза, качил се на белия си кон и се изкачил на Балкана, откъдето призовал слънцето и лятото, провиквайки се: "Иди си, зимо, идвай, лято!" Затова и празникът е известен като "Среди зима".

Името на Атанас се свързва с идващата пролет и слънцето, с надеждата за ново начало. На някои места на този ден хората стават по тъмно и посрещат изгрева на слънцето на високо било.

Атанасовден, както и Антоновден (17 ануари), се почита като патронен празник от ковачи, железари, ножари и налбанти, а заедно с това и като празник за умилостивяване на чумата, шарката и синята пъпка (антракс). За умилостивяване на шарките се пекат питки, които се надупчват с вилица, за да не се "надупчат" децата от шарка.

На 18 януари хората спазват същите забрани като на предния Антоновден – не се работи, жените не тъкат и не плетат. На Атанасовден в Тракия се заколва черно пиле или кокошка, което се приготвя с ориз и се раздава на съседи и близки против болести. Перата от кокошката се запазват, защото се вярва, че притежават лечебна сила. Прави се още пита с мед и свинско с бамя. В някои райони на страната моми и ергени излизат на поляните, връзват люлки, пеят, играят хора.

Имен ден имат Атанас и Атанаска. Името Атанас идва от старогръцки и означава "Безсмъртен“.

Aрхимандрит Йоанот патриаршеската катедрала "Св. Ал. Невски" обяснява пред БНР църковните послания на празника: Св. Ататансий се нарича още Велики, заради своя монашески подвиг и се почита от Православната църква в целия свят. Дори останалите християнски църкви. Св. Атанасий Велики е бил архиепископ, патриарх на град Александрия в Египет и се е прославил с много подвизи като защитник на православието и голям борец срещу ереста на Арий, арианската ерес. Не само в Александрия, също така и в София неговата почит е изключителна.

Използвана е информация от Bulgariainside.com и Bg.wikipedia.org

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...