На 22 април светът отбелязва Деня на Земята - ден, в който трябва да се замислим за нашата планета и проблемите с околната среда. Началото на тази инициатива е поставено през 1970 година от бившия сенатор от Уисконсин Гейлорд Нелсън. "Целта е да направим общонационална демонстрация на опасенията ни за околната среда, толкова голяма, че да разтърси политическата арена", коментира тогава Нелсън. И това се случи - по различни изчисления 20 млн. души участваха в мирни демонстрации из цялата страна, допълва той.
Според публикация в American Heritage Magazine от 1970 година масовата демонстрация е едно от "най-значимите събития в американската демокрация".
В резултат на тази инициатива през 1970 година в САЩ беше създадена Агенцията за опазване на околната среда, припомня Радио "Гласът на Америка". По-късно бяха създадени и законите за чистотата на въздуха и водата.
На 13 април и президентът Барак Обама призна успеха на начинанието. "Днес нашият въздух и водата ни са по-чисти, замърсяването е значително намалено. Американците вече живеят при по-здравословна околна среда", заяви Обама. Денят на Земята не е толкова важен заради законите, които последваха, а заради хората. Всяка година те се събират и настояват за по-чист въздух, за по-чиста питейна вода и здравословни храни, допълни той.
От САЩ инициативата, която обръща внимание на околната среда, бързо става популярна и в други части на планетата. Днес 175 държави по света отбелязва Деня на Земята. В много от тях той дори се превръща в Седмица на Земята и включва серия от събития и кампании за опазване на околната среда.