Днес е Световният ден на съня. Той се отбелязва от 2002 година по инициатива на Световната асоциация за профилактика на съня, на Световния фонд за психично здраве и на Световната здравна организация.
Тази година темата е важността на здравословния сън за подрастващите. Има 10 "златни" правила за дълъг и здрав сън, като основните са важни както за децата, така и за възрастните.
Първото е да се научим да лягаме и ставане по едно също време. Следобедната дрямка да не е повече от 45 минути. 4 часа преди сън, да не посягаме към алкохола, както и към тежки, люти или сладки храни. Кафето, силният чай и шоколадът трябва да бъдат забравени още по-рано - 6 часа преди сън, информира БНТ.
Сънят е от изключително важно значение за психическото и физическото ни здраве. Той трябва да е качествен и достатъчен като продължителност. Около една трета от живота си човек прекарва в сън.
Кои фактори правят съня непълноценен, обяснява д-р Славчо Славчев, специалист по медицина на съня: "Например сънната апнея - това е спиране на дишането по време на сън, което фрагментира съня и го прави непълноценен.
Множество медицински изследвания доказват, че липсата на добър сън е причина за високо кръвно налягане, затлъстяване, диабет, белодробни болести и други заболявания.
Смята се, че, за да се чувства човек отпочинал, са му необходими между 7-8 часа сън. Общоприето е, че трябва да се ляга по едно и също време и да се става по едно и също време. Специалистите даже твърдят, че ставането сутрин в един час е по-важно, отколкото лягането, информира БНР.