Светът няма да има достатъчно храна до 2050 г., ако производството не се увеличи. Това става ясно от последния доклад на Global Harvest Inititive. В него авторите посочват, че с очакването населението на планетата да достигне 9 млрд. до 2050 г., търсенето на храни, горива и други продукти ще изпревари значително предлагането, ако се запази сегашният темп на производство.
„Държавите трябва да наблегнат на селското стопанство и на производството на хранителни продукти по по-устойчиви методи“, заяви изпълнителният директор на GHI Маргарет Циглер, цитирана от „Си Ен Би Си“. По думите ѝ, ако не бъдат предприети незабавни мерки, можем да имаме проблеми още през 2030 г.
Експертът уточни също така, че организацията публикува подобни доклади вече пет поредни години, но за първи път достига до извода, че производството на храни може да се превърне в сериозен проблем.
Според Циглер липсата на конкретни действия ще доведе до проблеми за малките и по-бедни фермери по света, които вероятно ще пострадат от увеличаването на цените на хранителните продукти. Твърде вероятно е да станем свидетели и на проблеми с околната среда, тъй като с нарастването на населението и по-голямото акцентиране върху земеделието, водата ще става все по-ограничен ресурс.
Регионалните анализи на организацията показват, че през 2030 г. едва 67% от търсенето на храни в Източна Азия ще може да бъде посрещнато, ако се запази сегашният темп на производство. В Африка този процент е едва 15, което ще доведе до значителен внос на храни. В същото време очакванията са, че производството ще надмине търсенето в Латинска Америка, като най-отчетливо това ще бъде в Аржентина, Бразилия, Чили, Парагвай и Уругвай. Така регионът ще се превърне в основен източник на хранителни продукти за все по-голямото и урбанизирано население на Азия.