Американският долар удари двуседмичен връх спрямо кошница от основни валути в петък, след като публикуваните инфлационни данни за САЩ подсилиха залозите за скорошно повишаване на ставката по рефинансирането на Фед.
Индексът на потребителските цени (CPI) нарасна през август с 0,2% на месечна база при очаквания за повишение с 0,1% и след като през юли остана на нивото от предходния месец (0,0%), показва доклад на Департамента на труда на САЩ.
Основно влияние върху по-силно от прогнозите повишение на инфлацията оказва рязкото повишение с 0,9% на цените за медицински услуги - техен най-солиден скок от ноември 1990-а година насам.
На годишна база американската инфлация се ускори през август до 1,1% от 0,8% през юли при очаквания за повишение с 1 на сто.
В същото време основният CPI индекс (изключвайки цените на храни и енергия) нарасна с 0,3% при прогноза за повишение с 0,2% и след анемичен растеж с 0,1%, като на годишна база нарасна с 2,3% при очаквания за запазване на темпото на растеж от юли с 2,2 на сто.
Трябва да се има предвид, че основната инфлация задържа от известно време насам над целевото ниво на Фед за инфлация от 2 на сто, което може отново да провокира спекулации, че на заседанието следващата седмица американските централни банкери ще обсъдят възможността за скорошно повишение на лихвите.
Очакванията за увеличение на лихвата от Фед на заседанието си следващата седмица се повишиха леко до 15 на сто при 12 на сто на четвъртък, според FedWatch CME Group.
Доларовият индекс, който измерва американската валута спрямо кошница от шест други основни валути, нарасна 0,7% до 95,988. Еврото удари 10-дневно дъно спрямо долара до 1,1161 долара за евро.
Американската валута се изкачи и до 10-дневен връх спрямо швейцарския франк от 0.9794 франка.
Доларът поскъпна по отношение на йената с 0.11% спрямо йената при 102,21 йени за долар.