Щатският долар опитва предпазлива стабилизация над неговото 3 и 1/2-седмично дъно, ударено в петък, когато инвеститорите, залагащи на "зелените пари" бяха разочаровани от доста по-слабия от очакваното растеж на американската икономика през второто тримесечие. БВП на САЩ нарасна през трите месеца до края на юни с едва 1,2% след анемичен растеж с 0,8% през първото тримесечие и далеч под прогнозите за по-солидна икономическа експанзия с 2,6 на сто.
Твърде слабото представяне на американската икономика през първото полугодие отново намали рязко шансовете за повишение на основната лихва на Фед през септември и дори възможността за предприемане на подобна стъпка до края на годината. Фючърсите на федералната фондова лихва вече търгуват на едва около 12% вероятността за вдигане на лихвата на заседанието през следващия месец спрямо 18% преди слабите данни за БВП на САЩ. Понижение към 38% от около 50% бележи и вероятността за повишение на основната лихвена ставка през декември.
Това доведе в петък до по-нататъшно ликвидиране на "дълги" доларови позиции и до спад на т.нар."индекс на долара" спрямо останалите шест основни валути към 3 и 1/2-седмично дъно от 95,384 пункта, задълбочавайки обезценката на "зелените пари", стартирала след последното заседание на Фед. В рамките на миналата седмица доларът загуби 2% от стойността си, отбелязвайки най-слабото си представяне от три месеца насам.
Днес индексът на долара опитва известна стабилизация, поскъпвайки с 0,2% към 95,672 пункта, тъй като инвеститорите на валутния пазар са предпазливи преди очакваното в четвъртък решение на Английската централна банка и преди предстоящото утре представяне на новия план със стимулиращи мерки за 28 трлн. йени на японския премиер Шиндзо Абе.
В същото време британската лира се намира под предпазлив натиск от продажби след днешно много слабо проучване на агенция Markit, показващо влошаване на промишлената активност във Великобритания през юли до най-ниско ниво от февруари 2013-а година. Предстоящото важно заседание на АЦБ обаче ограничи негативния ефект от слабия промишлен PMI индекс и днес британската лира се търгува малко под 1,3200 нивото, отстъпвайки от петъчния 10-дневен връх около 1,3301 нивото.
От своя страна еврото поскъпна към двуседмичен връх от 0,8496 паунда, следвайки малко по-добро от очакваното окончателно проучване за промишлената активност в еврозоната през юли. Трябва обаче да се има предвид, че основен принос за по-доброто представяне на бизнес активността в промишлената сфера на единния валутен блок оказва поведението на немската промишленост, докато аналогичните данни за Франция, Италия и Испания се влошават по-силно от очакваното.
Това ограничава и търговията на еврото около 1,1170/60 долара - под неговия петседмичен връх от петък около 1,1197 долара и най-високо ниво от 24-ти юни насам - денят, в който стана ясно, че британците са гласували за Brexit и в който имаше драматична обезценка като на британската лира, така и на единната европейска валута.
В очакване на утрешните нови стимулиращи мерки, които ще предложи японския премиер Шиндзо Абе, доларът опитва частична стабилизация около 102,35 йени, след като в петък се обезцени с повече от 3% до двуседмично дъно от 101,97 йени.