Доларът се повиши до шестдневен връх спрямо йената в сряда, след като цените на суровия петрол се покачиха, а доходността на държавните облигации на САЩ отново нараснаха, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп извади страната си от ядреното споразумение с Иран.
Зелените пари притиснаха и еврото, тъй като задълбочаващата се политическа криза в Италия засегна единната европейска валута.
Доларът нарасна с 0.3 процента, до 109.480 йени след като в един момент във вторник скочи до 109.640 йени, което е най-високото нови от 3 май насам.
Индексът на долара спрямо кошница от шестте основни валути нарасна до 93.206 пункта.
Американската валута бе подкрепена и от скока на цената на петрола с повече от 2 процента, до най-високата им стойност от ноември 2014 година насам, както и от новото нарастване на доходността на американските облигации.
Десетгодишната доходност на държавните облигации на САЩ нарасна с около 2 базисни пункта, до 2,989 процента. Очаква се нарастването на доходността да превиши 3,335 процента, достигнато на 25 април, което беше най-високата стойност от началото на 2014 година.
След като във вторник Тръмп изтегли Съединените щати от международното ядрено споразумение с Иран, повиши риска от конфликт в Близкия изток, разстрои европейските съюзници и постави на изпитание и в несигурност световните доставки на петрол.
Еврото загуби 0.05 процента, до 1.1857 долар, след като в един момент се понижи до 1.1838 долара през нощта, което е най-слабата котировка от 22 декември насам.
Единната европейска валута, която беше подложена на натиск от слабите икономически показатели и разширяващи се разлики в лихвените проценти между САЩ и еврозоната, беше засегната и от политическата криза в Италия, където все ощ не може да бъде съставено правителство.
Спрямо йената еврото нарасна с 0.25 процента, до 129.830 йени, след като спадна до 6-седмично дъно от 129.240 йени във вторник и беше на път да постави рекорд за седемдневен срив.
Паундът се търгуваше за 1.3533 долара, след спад до четиримесечно дъно от 1.3485 долара за една нощ. Британската валута се свлече тежко през последните седмици, заради очакванията, че Английската централна банка (BoE) няма да променя монетарната си политика, както се очакваше по-рано, поради сравнително слабите данни за ръста на икономиката и заради пренасочването на инвеститорите към поскъпващия долар.
Австралийският долар продължи понижението си, за да достигне 11-месечно най-ниско ниско ниво от 0.7424 американски долара за един австралийски.
Новозеландският долар спадна по-малко, до 0.6968 американски долар, след като се появи информация, че Централната банка на Нова Зеландия се очаква да промени паричната си политика на насроченото за четвъртък заседание под ръководството на новия гуверньор Адриан Ор.