Доларът се търгува над най-ниските си нива спрямо шестте си големи конкуренти, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че иска "силен долар", което е коренно различно от предишен коментар на министъра на финансите Стивън Мнучин.
Президентът Тръмп каза вчера на Световния икономически форум в Давос, Швейцария, че той в крайна сметка иска доларът да бъде силен и добави, че коментарите на Мнучин са били неправилно интерпретирани.
Възстановяването на долара смъкна еврото от тригодишни висоти и срина британския паунд от най-силните му нива, отчетени през юни 2016 г. Доларът остана стабилен спрямо йената, задържайки се над четиримесечното дъно, ударено в четвъртък.
Спрямо кошницата от шестте основни валути, индексът на долар към 8 часа българско време нарасна до 89,176 пункта, оставайки над тригодишно дъно от около 88,430, достигнато в началото на тази седмица. Индексът на долара се е понижил с повече от 3 процента от началото на януари.
Някои участници на пазара се съмняваха, че оценката на Тръмп ще бъдат достатъчна, за да промени посоката на тренда на долара към възход. Очаква се днес американският президент да произнесе своят реч пред участниците във форума в Давос.
Участници на пазара твърдят, че доларът е под натиск, защото относителната му привлекателност за доходоносен актив е изложена на риск, тъй като най-големите централни банки в света вече обявиха, че постепенно ще прекратяват програмите си за стимулиране на местните икономики. Това би променило на първо място динамиката на лихвените проценти през последните няколко години, когато Федералният резерв на (ФЕД) САЩ беше единствената централна банка, повишила лихвите.
Възходящият тренд на долара се възпрепятства и от нарастващите опасения за търговски протекционизъм на САЩ.
"Моето мнение е, че търговските политики на Тръмп, които смятам, че ще продължи да поддържа, са в полза на по-слаб долар", заяви Стивън Иннес, ръководител на търговията за Азия и Тихия океан за компанията Оanda в Сингапур.
Миналата седмица Тръмп реши да въведе по-високи мита за внос на перални машини и слънчеви панели, което върна притесненията за търговски протекционизъм, които изпратиха зелените пари в отбрана.
Еврото се търгуваше към 8 часа българско време за 1.2424 долара, което е с 0.2 процента по-ниско от достигнатото в началото на азиатската търговия ниво и е се отдалечава значително от последните сделки вчера от 1.2538 долара за едно евро.
Еврото достигна този връх след като президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги заяви, че икономическите данни сочат "солиден и широк" растеж на еврозоната, като инфлацията вероятно ще се повиши в средносрочен план.
Драги също така предупреди, че ЕЦБ може да преразгледа стратегията си, ако коментарите на САЩ относно ползите от слаб долар водят до промяна в паричната политика.
Британският паунд се повиши с 0,4 процента, до 1,4191 долара, но остана доста под върха си в четвъртък от 1,4346 долара, което е най-високото му ниво след реферндума през миналата година за излизане на Великобритания от ЕС.
Срещу йената доларът е стабилен на ниво от 109.42 йени, оставайки над четиримесечното дъно от 108.50 йени, достигнато вчера.
Запитан за коментарите за долара след противоречивите изявления на Тръмп и Мнучин, японският финансов министър Таро Асо каза пред „Ройтерс", че големите икономики са се съгласили да избягват насочването на валутите си за целите на конкуренцията в търговията, с което подсказа, че не одоблява и двата коментара.