Доларът се понижи спрямо основните валути, отдалечавайки се от седмичния пик, след спадналата доходност на държавните облигации на САЩ, както и заради по-слабите от очакванията данни за нарастване на брутния вътрешен продукт (БВП).
Натиск върху долара оказаха също така и притесненията на инвеститорите от обявената търговска политика на новия президент Доналд Тръмп и въведеното ограничение за достъп в САЩ на граждани от седем държави с преобладаващо мюсюлманско население.
След около три часа от старта на електронната търговия, доларът изгуби 0,6 процента до 114,41 йени, след нарастването до 115,380 йени в петък, което представлява максимум от 20 януари. По-скромен ръст от 0,3 процента отбеляза еврото, достигайки 1,0728 долара за евро.
Публикуваните в петък данни показват, че БВП на САЩ през четвъртото тримесечие на 2016 година е нараснал с 1,9 процента на годишна база, докато анализаторите, потърсени за коментар от „Ройтерс", очакваха ръст от 2,2 процента.
Индексът на американската валута спадна с 0,3 процента до 100,26 пункта, доближавайки се до 7-седмичния минимум от 99,793 пункта, достигнат миналия четвъртък. В петък обаче бе отчетен седмичен пик от 100,82 пункта.
Извън политиката на Тръмп във фокуса на внимание на пазарните участници се намира и монетарната политика, тъй като през настоящата седмица предстоят заседания на централните банки на Япония и Великобритания и на Федералния резерв на САЩ.
Британският паунд добави 0,2 процента до 1,2575 долара, възстановявайки загубите от миналия петък. Австралийският долар нарасна с 0,1 процента до 0,7552 американски долара, а новозеландският се търгува без резки колебания на нива от 0,7264 американски долара.
Ликвидността в Азия беше по-ниска, тъй като финансовите пазари в Хонг-Конг, Китай и Сингапур бяха затворени по случай празниците за Лунната нова година.