Допълнителни 70 милиона евро за борба с африканската чума по свинете (АЧС) да бъдат предвидени в бюджета на ЕС за 2020 г. – такова предложение направиха евродепутатите Иво Христов и Кармен Аврам (Румъния), членове на Комисията по земеделие и развитие на селските райони.
Евродепутатите направиха две предложения - за увеличаване с 50 милиона евро на перото „Фонд за спешни мерки, свързани със здравето на животните и растенията“ и с 20 милиона евро - перото „Осигуряване на по-висок здравен статус на животните и висока степен на защита на животните в Съюза“.
Идеята е Фондът за спешни мерки да разполага с по-голям финансов ресурс, който да бъде предоставян на държавите членки, а оттам - на фермерите – за справяне с последиците от африканската чума по свинете (в конкретния случай).
Предложението си Христов аргументира с факта, че това е необходим ресурс, защото на практика перспектива за край на разпространение на чумата няма. Налице е постоянен ръст на заболеваемостта и икономическите щети граничат с икономически срив за сектор, който има много добри показатели и ръст през последните няколко години в България.
Второто предложение цели да бъдат предвидени допълнителни 20 милиона евро за проучване и разработка на ваксина срещу африканската чума по свинете. Към момента ваксина срещу заболяването няма. Разработването на такава отнема между 6 и 8 години. В САЩ вече се работи в това направление, макар че там заболяването не е разпространено. При все това, САЩ търгуват със страни, където има огнища на африканската чума по свинете.
Според Христов с разработването на такава ваксина в Европа ще се намали вероятността да зависим от трета страна, която не е член на ЕС, от ваксина, която решава належащ проблем в границите на Съюза.
И двете предложения касаят бюджета на ЕС, но идеята е допълнителните средства да бъдат насочени към най-засегнатите.
По информация на ГД „Здравеопазване и безопасност на храните“ на ЕК (ГД SANTE), от началото на годината до средата на месец юли има регистрирани 3 548 случая на африканска чума по свинете в ЕС - 334 случая при дивите прасета и 3 214 сред домашните прасета (това включва животните в индустриалните комплекси и домашните такива).
В България щетите от заболяването се увеличават драстично. Два индустриални комплекса бяха засегнати (в област Русе - с. Бръшлен и с. Николаево), три области обявиха бедствено положение (Русе, Плевен и Разград). Вчера еврокомисарят по здравеопазването и безопасността на храните Витянис Андрюкайтис изказа голямо разочарование от българските власти за действията им във връзка с разпространението на африканската чума по свинете. В интервю за БНР Андрюкайтис заяви, че ако властите в страната ни не вземат своевременно мерки, България може да загуби цялото си свиневъдство.