Немският бизнес е загубил 10 млрд. евро само за една година заради наложените санкции срещу Русия. Това заяви социологът доц. Иво Христов пред iNews.
„Една от най-важните цели на операцията в Украйна е да не бъде допусната синергия между Русия и Европа, по-конкретно между Русия и Германия. Защото, когато руските ресурси бъдат обединени с германските технологии, това е най-големият кошмар за всеки атлантически геополитик. Затова целта е да бъде създаден конфликт с ниско или средно напрежение, който да взриви изначално каквито и да е форми на колаборация между Русия и Европа“, заяви доц. Христов.
Според него цел на операция „Украйна“ е да създаде санитарен коридор, в който Киев да играе важната роля. Както и да бъде създаден "аванпост" на изток срещу Русия. По-далечната обаче била свалянето на режима на Путин, монтирането на прозападна клика и разбира се, да бъде изпълнено това, което Маргарет Тачър беше казала още преди 20 години – че Сибир е твърде богат и твърде голям, за да бъде даден само на руснаците.
По думите му проблемът е, че Европа няма собствена политика.
„Тук има сложна подмолна игра между Европа и САЩ. Очевидно е, че европейските елити са проамерикански, очевидно е, че финансирането, подпомагането на антисистемни сили в Европа може би ще доведе до промяната на това статукво. Така че битката между Русия и Америка е на много нива и не всички са открити. Официалното е в Украйна, където се води прокси война между Русия и САЩ чрез местните сили там, но втората война е войната между Марин льо Пен и атлантическите елити в Брюксел. Защото, ако те бъдат променени, Европа може да има друга позиция“, смята социологът.
Цялото интервю със социолога доц. Иво Христов може да прочетете в iNews.bg.