Доц. Иво Христов: Прогнозата, че без заем държавата ще фалира, е пресилена

21.02.2015 | 15:23
по статията работи: econ.bg
Целта на заема не е да се направят дълбоки структурни промени на дизайна на българската икономика, смята социологът
Доц. Иво Христов: Прогнозата, че без заем държавата ще фалира, е пресилена
Снимка: Facebook

Прогнозата на управляващите, че без заем от 16 млрд. лв. държавата ще фалира, е пресилена. Това заяви социологът доц. Иво Христов пред iNews.

По думите му до момента няма формулирани конкретни политики, които биха оправдали планирания дълг. Според целта на заема не е да се направят дълбоки структурни промени на дизайна на българската икономика.

„А дизайнът на икономиката ни е ужасяващ. Ако погледнете структурните баланси на тази икономика, структурата на българския износ и структурата на българския внос, ще видите, че това е фасон на страна от развиващия се свят. България, за 25 години от относително модерно общество, се срина в непознати за тези географски ширини предмодерни състояния. Вижте демографската структура, вижте социалната, вижте образователната, на здравеопазването и ако щете, вижте менталността. Господстващата менталност. Ще ви стане ясно, че страната се тласка къде зорлем, къде не, към някакво европейско издание на африкански юг“, смята социологът.

Той отчете, че българската икономика е спряла да произвежда каквото и да било.  

„Светът отива към шеста технологична вълна. Говорим за изкуствен интелект в индустрията, за трансформация на социалния и на трудовия капитал, за съвършено други нива на технологично развитие. България отдавна е слязла от тоя влак с всички произтичащи от това последици и тъй като ние нямаме модерна икономика, няма съответен потенциал и капитал, който да я обслужва“, каза доц. Христов. 

Той добави, че това води до сриване на системите на образованието, на здравеопазването, на социалните системи и оттам всичко останало. 

Според него IT промишлеността в България, за която се твърди, че сме сред водещите страни, се развива така, както се развивала в Индия преди 10 години – чрез аутсорсинг.  

„Това не е развитие на IT промишленост за страна, която правеше нелоша икономика в областта на електрониката преди 20 години, страна, която имаше космическа индустрия, включително и още има спътници с български апарати. А скритата програма на българското образование няма нищо общо с официално декларираната“, смята социологът.  

Според него в голяма част от българските провинциални центрове нямате вече източници за генериране на икономически доход, освен държавата, която преразпределя ресурси по корупционен механизъм. Част от висшите учебни заведения играят тази роля. Те се явяват клъстери, около които набъбва да речем търговия на недвижими имоти, наеми, заведения, проституция, наркотрафик, областни управители, свързани със съответните назначения, свързани със съответната сфера, например образование. 

Може да прочетете цялото интервю със социолога доц. Иво Христов в iNews.bg.

Оцени статията:
5.00/3
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 11.06   1496 г. – Завършва второто пътешествие на Христофор Колумб през Атлантическия океан. 1580 г. – Испанските конкистадори основават Буенос Айрес. 1770 г. –...