Държавните служители ще могат да получават 10 допълнителни заплати всяка година като бонус. Това предвиждат промените в Закона за държавния служител, приети на второ четене от парламента днес с 69 гласа "за", 15 "против" и 7 въздържали се.
С тях се определя нов начин на формиране на работната заплата, като се премахва т.нар. клас "прослужено време", съобщава БТА. Това се случва въпреки скорошните уволненията на държавни служители, премиерския ултиматум и скандалното връщане на надвзети пари от ръководители в администрацията.
На първо четене депутатите предвиждаха чиновниците да могат да получават бонуси най-много до 30 на сто от основната им заплата, но при второто четене на закона такъв текст липсва. Вместо това е посочено, че допълнителното възнаграждение за постигнати резултати, което може да получи държавен служител, не може да надвишава 80 на сто от начислените му за съответната година 12 основни заплати. То ще се изплаща четири пъти годишно, въз основа на оценка по ред, определен в наредба - т.е. предполага се, че прекият ръководител ще решава кой колко да получи на база на показаните резултати.
Дадена е възможност работодателят четири пъти в годината да може да раздаде до 80 на сто от 12 основни месечни заплати. Кой колко процента ще получи, решава шефът на база постигнатите резултати.
Заместник-министърът на финансите Владислав Горанов обясни, че с нито една стотинка няма да се намалят получаваните от държавните служители възнаграждения. Брутната заплата ще се състои от основна заплата и допълнителни възнаграждения за нощен и извънреден труд, за работа през официалните празници, за времето на разположение и за постигнати резултати. Индивидуалният размер на основната заплата ще се определя като се отчита нивото на заеманата длъжност, квалификацията и професионалният опит.
От опозицията веднага реагираха с коментар. Христо Бисеров от ДПС заяви, че не се реализира заявената от Симеон Дянков идея индивидуалният бонус да бъде до 30 на сто от заплатата, а не общият бюджет за допълнителни възнаграждения да бъде толкова. „Оказва се, че на отделния държавен служител могат да му се дадат до 80 процента от 12 заплати”, посочи той. По думите му така на един държавен служител се дава правна възможност да получи допълнително близо 10 заплати на година, а с тези пари се създава партийна аристокрация, предаде bTV.
Управляващите обаче отвърнаха, че бонусите за постигнати резултати няма да са задължителни. Това била една допълнителна правна възможност, каза Светослав Тончев от ГЕРБ.
Нападките не спряха. Левият депутат Димчо Михалевски отбеляза, че преди да бъдат назначени служители, са викани в офиса на ГЕРБ да попълнят молба за членство. „Лоялността към ГЕРБ ще бъде тествана на всеки три месеца и това ще се отрази на допълнителното възнаграждение”, коментира той.
„Декларациите за лоялност” към водещата партия обаче били „пълни измишльотини”, според Павел Димитров, който нарече Михалевски манипулатор на народни представители.
През месец март в разгара на скандала с раздадените бонуси на различни високопоставени държавни служители, правителството се закани, че ще спре допълнителните възнаграждения за министри, членовете на техните кабинети, областните управители и заместниците им. Поради надигналото се обществено недоволство премиерът Бойко Борисов инициира кампания за връщане на бонусите. Държавните служители върнаха над 600 хил. лева в специално създадена сметка в БНБ. Тогава се наложи оставки да подадат бившият управител на Националната здравноосигурителна каса Нели Нешева, която сама си беше начислила десетки хиляди лева бонуси, както и бившата оглавяваща Агенцията по вписванията Виолета Николова, която също сама се беше наградила с 48 хил. лева само за около година.