Реверсивна газова връзка между България и Турция може да бъде изградена до две години. Това стана ясно днес след срещата на българския енергиен министър Драгомир Стойнев с турския му колега Танер Йълдъз. Реверсивната връзка означава, доставките на газ ще вървят в двете посоки - от и към България.
Очаква се през март тази година да бъде подписано споразумение за намерение за строителството на тръбата. В него трябва да бъдат указани сроковете и начините за строителството на газопровода.
Строителството от българска страна се очаква да се извършва от „Булгартрансгаз“, а от турска все още се уточнява кой ще бъде изпълнителя. Възможно е това да е турската „Боташ“. Припомняме, че през 2009 г. компанията "Сетгаз“ поиска да изгради газопровод от Турция към България, но предложението им не бе разгледано.
Очаква се сегашният газопровод да бъде с дължина от 174 км. Българската му част се прогнозира да струва 100 млн. евро, сочат прогнозите на „Булгартрансгаз“.
Междувременно стана ясно, че Националната електрическа компания (НЕК) и турска компания ще създадат съвместно дружество, чрез което българският обществен доставчик ще изнася електроенергия за турския пазар. Очаква се да се изнасят около 600 MW електроенергия като за в бъдеще е възможно износът да се увеличи до 1300-1400 MW. В момента обаче все още турската енергийна система не работи в паралел с европейската ENTSO-E, което създава трудности за износа на ток. Не е ясно докога ще продължат тестовете на системата, които започнаха през 2011 г.
Турция също така не се е отказала от идеята си да строи атомна електроцентрала в района на град Инеада, който се намира на няколко километра на юг от Резово. Министър Йълдъз посочи, че това е една
от петте възможни точки за строеж на атомна централа, между които в момента избира Турция. Той обясни, че на подобна АЕЦ има изградена в Армения на 30
километра от турската граница. Ние трябва да сме сигурни, че проектите ще бъдат в интерес на българските и турските граждани, обясни Йълдъз по повод на изграждането на централа в Инеада.