До 2015 г. ударно ще строим депа за отпадъци за 700 млн. лв.

29.01.2014 | 18:30
по статията работи: Рая Лечева
Ще последваме обаче тъжния път на Гърция, ако ЕК ни осъди заради сметищата

ЕК стартира наказателната процедура за липсата на изградени депа през 2012 г. Към началото на наказателната процедура тези депа са над 130, а в момента 113 не отговарят на изискванията, но се използват. „Проблемът е сериозен, защото до построяването на новите депа, няма къде да се депонират отпадъците”, обясни и министърът на околната среда и водите Искра Михайлова. Тя коментира, че в изпълнение са 19 проекта, по които договори за изпълнение се сключиха в края на миналата година. Последният договор за изграждане на такова депо е от миналата седмица за Велико Търново и Горна Оряховица, припомниха от МОСВ.

„Знаем, че трябва в най-спешни срокове да преодоляваме закъснение, което е натрупано с години. За съжаление за 7 месеца не можем да преодолеем такова закъснение, но правим максималното“, каза още министър Михайлова. 

Заради скандали около избора на места за депата, процедурите по отчуждаване на имотите и всякакви други административни пречки минават години. Михайлова посочи, че разчитаме бюджетът по проекта на ПУДООС за рекултивация на сметищата да бъде увеличен на 165 млн. лв. Стои и въпросът как тези средства ще бъдат изразходвани. Досега няма ясен график за закриване на депа в изпълнение на проекта.

Гърция плаща 71 193 евро за всеки ден неизпълнение

А междувременно ни чакат стотици хиляди евро на ден глоби за неспазване на европейското законодателство. Практиката на ЕС след осъждане на съответната страна да се плаща за всеки ден неизпълнение на изискванията и глобите може да стотици хиляди евро, посочи Евгения Ташева. Последният случай, който е аналогичен с проблема в България е Гърция. На 21 февруари 2013 г. ЕК отново връща южната ни съседка в съда след като през 2005 г. постановява, че страната има стотици незатворени стари сметища. Осем години по-късно Комисията връща случая в съда, който този път гласува глоба от 71 193 евро за всеки ден неизпълнение на директивите. То ще важи докато Гърция не изпълни изискванията. Освен това Атина трябва да плати и сумата от 7786 евро на ден за периода между първото и второто решение на съда, когато страната не е взела необходимите мерки да реши проблемите.

Последните данни на ЕК сочат, че Гърция трябва да закрие още 78 депа, а други 318 са в процес на закриване. Затварянето на депа както и в България е свързано със забавяне при изграждането на новите. Ситуацията може да се усложни със сметището, което събира 90% от отпадъка на Атина, а се очаква то да достигне пълния си капацитет в края на 2014 г. В своето решение за Гърция ЕК отбелязва, че санкцията ще бъде редуцирана всеки път, когато сметище бъде затваряно.

През януари 2014 г. Комисията започна дело и срещу Словения заради проблеми с управление на отпадъците и незатварянето на две сметища за опасни боклуци. През февруари 2011 г. пък Словакия е подведена под отговорност за сметище в определена област, което още не е затворено. Дела за проблеми с отпадъците ЕС завежда и за неизпълнение на ангажиментите на конкретни депа в Рим, както и на гръцкия полуостров Пелопонес, защото съоръженията не отговарят на екологичното законодателство на ЕС и не са безопасни за населението. Преди да се стигне до реални глоби процедурата може да отнеме години както е случая с Гърция.

Да делим такса смет със съседа?

България трябва да докаже пред ЕК, че взема мерки. За реалното функциониране на системата обаче най-важно е по-малко отпадъци да отиват на депото, а повечето да се преработват и оползотворяват. Всичко това трябва да се изгради върху работеща система за разделно сметосъбиране и плащане на такса смет на база количество. Правителството прие промени в Закона за местните данъци и такси, според който общините се задължават от 2015 г. да събират таксата в зависимост от количеството на отпадъка в домакинството.

За момента общините не казват как ще направят това и очакват указания от Министерството на финансите. Едно от предложенията на Националното сдружение на общините в България е такса смет да се разпределя между съседите в блока или входа. Очаква се обаче становището на министерство на финансите по въпроса, за да се уточни как ще се начислява таксата занапред.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 15.11   1315 г. – В борбата си за независимост войските на новосъздадената Швейцарска конфедерация побеждават австрийската армия в битката при Моргартен. 1533 г. – В...