"Обсъдихме вариант държавата да поеме наема на семействата, които останаха без покрив в град Цар Калоян". Това съобщи вицепремиерът и министър на държавната политика при бедствия и аварии Емел Етем след срещата си с кмета на града Амед Ахмедов, предаде БГНЕС.
Днес той внесе в секретариата на комисията апликационните форми на обектите, пострадали при наводнението. Според документацията общият брой на засегнатите къщи е 693, 16 са обществени сгради, разрушена е 70 на сто от инфрастуктурата на града. Окончателният размер на щетите ще стане ясен най-рано в средата на септември, когато се очаква да приключи работата на общинските комисии за оценка.
Засега напълно разрушени са 25 къщи, голяма част от пострадалите жилища са необитаеми. Не е ясно още колко от засегнатите постройки ще бъдат съборени, защото според оценката на специалистите, най-вероятно ще се окажат с конструктивни нарушения на основите и носещите конструкции. Тогава ще станат ясни и ангажиментите, които ще поемат Министерството на регионалното развитие и благоустройство, Министерството на труда и социалната политика, Министерството на образованието и Министерството на околната среда и водите.
Кметът е поискал от МОСВ спешно да бъде направен хидроложки анализ, който да даде най-точни данни за риска за града при нови наводнения. Хидроспециалистите са отчели, че Цар Калоян е едно от най-застрашените селища от наводнения заради високия водосбор, който се предизвиква от високите нива на реките и скатните води в района. Анализът ще покаже какви охранителни съоръжения да бъдат изградени. Може да се наложи част от къщите в заливната зона на река Хлебаровска да бъдат преместени на безопасни терени.
По предварителни прогнози без покрив се очаква да останат 500 души, съобщи министър Етем. Една част от тях са настанени във фургони, подготвя се и ремонт на старото училище, където също да бъдат приютени част от хората. Всички останали най-вероятно ще бъдат настанени в квартири, на които наемът ще бъде поет от комисията до трайното решаване на жилищния проблем от общината.
"Хората все още са в шок. Устройването им в града ще помогне по-лесно да преодолеят трагедията от загубите и да се върнат към досегашния си начин на живот", мотивира искането си кметът Ахмедов. По думите му ще бъде направено всичко възможно децата от засегнатите семейства да започнат нормално учебната година.
Министър Вълчев е поел ангажимент да се осигурят безплатни учебници и помагала, а с помощи от социалното ведомство да им се купят дрехи. Училището ще бъде ремонтирано и отворено на 15 септември, беше категоричен Ахмедов.
Вицепремиерът Емел Етем благодари на органите на местната власт и на Областната управа за добрата координация по аварийно-възстановителните работи, а също така на Българската армия, Пожарната, Полицията, Жандармерията и екипите на МДПБА за усилията, които положиха за бързата нормализация на живота в Цар Калоян и с. Езерче.
Министър Етем информира министрите, че работата на комисиите, сформирани да извършат оглед и оценка на щетите, продължава.
Министерският съвет ще вземе конкретно решение как ще бъдат подпомогнати хората, останали без дом и имущество, след като в Междуведоствената комисия по въстановяване и подпомагане постъпи точната оценка за щетите, а също така и след като получи от МОСВ, МЗП, МРРБ, мерките, които трябва да се предприемат за възстановянатето на Цар Калоян, обясни министър Етем. Тя е убедена, че ще бъде направено всичко възможно учениците, от засеганите семейства, да започнат нормално учебната година. По време на заседанието докладваха и министрите на околната среда и водите Джевдет Чакъров и на регионалното развитие Асен Гагаузов.