Държавата е властелин на заплатите навсякъде извън София

17.09.2024 | 13:50
по статията работи: econ.bg
Частният сектор, който би следвало да задава тон на трудовите доходи у нас, всъщност не успява да догони ръста на заплатите, давани в държавната администрация
Държавата е властелин на заплатите навсякъде извън София
Снимка: под лиценза на creative commons

Единствено в София средната заплата в частния сектор изпреварва тази в държавния. Във всички останали области частните компании не могат да догонят държавните служители, чиито заплати бележат и внушителен ръст, показват сравнения от регионалната статистика на НСИ.

Държавата често е основен работодател в малките населени места, но разминаванията са и още един симптом, че политиката по доходите у нас се формира не според производителността на труда и реалната икономика, а е заложник на административни решения. Те пък често зависят от потенциала на дадено съсловие да притиска с протести управляващите, пише в. "Сега".

Колкото по-бедна е областта, толкова по-далеч са възнагражденията в частните фирми от тези в обществения сектор. Във Видин средната заплата в частния сектор е 1352 лв. за второто тримесечие, а в обществения - 1894 лв. Това означава, че работата в структурите на държавната и местната администрация (а също и образование) носи с 40% по-високо заплащане, отколкото е средното в частните компании на областта. Подобно е съотношението и в област Хасково - в частните фирми средната заплата е 1473 лв., а в обществения - 2102 лв. В област Смолян в обществения сектор получават средно 1999 лв., а в частния - 1360 лв.

В обществения сектор възнагражденията растат и по-бързо. Спрямо същия период на предходната година средната месечна работна заплата през второто тримесечие на 2024 г. в обществения сектор нараства с 22,5%, а в частния сектор - с 15,6%. Държавното управление, където е централната администрация, бележи ръст на възнагражденията със забележителните 29,7% - това е на практика двойно повече от ръста на заплатите в частните фирми, без качеството на работа на администрацията да се е повишило двойно, за да оправдае такова увеличение. Голямо е увеличението и в сектор "Образование" - 25,4%.

В София средната месечна заплата за обществения сектор е 2997 лв., а за частния – 3160 лв.

Където има ИТ фирми, те са безспорен лидер по заплащане на база икономически дейности. Това е така и в национален мащаб - средната заплата за сектора, към който спадат и те, е 5164 лв. за второто тримесечие на т.г.

В различните области обаче понякога се срещат любопитни лидери по възнаграждения. В Русе например на първо място по заплати е именно ИТ секторът - 3044 лв., но на второ място излиза сектор Здравеопазване и социална работа - 2395 лв. Здравната система е на второ място и в област Плевен, която е сред най-осигурените с лекари и болници в страната.

В Габрово лидер по заплати е сектор "Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни

горива" – 2533 лв. Служителите на местната държавна администрация са втори с 2337 лв. средна заплата, а ИТ секторът е чак на трето място с 2258 лв. В Стара Загора енергийният сектор също е лидер със средна заплата от 3336 лв., а ИТ секторът е на второ място с 3028 лв.

В област Сливен Топ 3 на икономическите дейности по заплати отново се води от "Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива", а останалите два сектора са "Държавно управление" и "Образование". В област Добрич ИТ секторът е водещ по заплати, но прави впечатление средното възнаграждение - 4630 лв., значително по-високо от отчитаното за други области. За сравнение, в Пловдив в същия сектор средната заплата е 4189 лв.

Единствено в Разград най-високите заплати дава сектор  "Култура, спорт и развлечения“ - благодарение на факта, че тук е ФК "Лудогорец". Извън този необичаен лидер, тройката на най-високите заплати отново се допълва от "Държавно управление" и "Образование".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...