Държавата има да взима над 880 млн. лв. дългове от "Кремиковци"

26.09.2008 | 09:11
по статията работи: Петър Чернев
Дългът дава водещ глас на държавата в събранието на кредиторите на комбината
Държавата има да взима над 880 млн. лв. дългове от "Кремиковци"

Държавата успя да си подсигури водеща роля в събранието на кредиторите на "Кремиковци", което е насрочено за днес. Това става ясно от списъка с кредиторите на комбината. Той сочи, че общата сума на задълженията се изчислява на поне 2.366 млрд. лв., но окончателният списък на временния синдик Анна Миленкова включвал още няколко претенции, с които сумата достигала почти 2.4 млрд. лв.

Държавното вземане, произтичащо от станалата вече изискуема държавната помощ, е 698.95 млн. лв., но начинът, по който е формирана главницата по него, както и натрупаните лихви са обект на оспорване от облигационерите на комбината. По официални документи размерът на помощта е бил 431 млн. лв. преди приватизацията на комбината, когато тя се обвързва със задължения за инвестиции и съкращаване на производствен капацитет. Сега предявител на вземането е Министерството на икономиката и енергетиката, което, в случай че съдът не отхвърли неговия размер, ще се класира на първо място сред кредиторите. От разбивката става ясно още, че вземанията на държавни структури са на стойност 881 млн. лв., или общо 35.6% от общата сума на дълговете. В тази сума обаче не се включват претенциите на държавните доставчици НЕК (90.4 млн. лв.), "Булгаргаз" (35 млн. лв.) и БДЖ (5 млн. лв.). Те са класирани съответно на 4, 11 и 29 място по размер на вземанията.

Втори след министерството на Петър Димитров се нареждат облигационерите, като попечителят на емисията "Лоу Дибенчър тръст корпорейшън" е с претенция, призната от английския съд, в размер на 692.62 млн. лв., следвани от индийската "Стейт трейдинг корпорейшън" с вземане за 219 млн. лв., а на британския металургичен производител "Стемкор" е призната претенция от 72.24 млн. лв.

Още веднъж се потвърди новината, че "Арселор Митал" са придобили дълга на комбината към "Черноморска банка за търговия и развитие" в размер на 36.59 млн. лв. Въпреки това беше опроверган слухът, че световният лидер в стоманопроизводството е придобил и вземането на индийската "Стейт трейдинг корпорейшън". Тя е записана на трето място по размер с претенция за 219 млн. лв. Компанията на украинския милиардер Константин Жеваго - "Руа инвест енд трейд инк", е предявила вземане за 10.2 млн. лв. Другото дружество, зад което стои Константин Жеваго - "Ворскла стийл" - България, и което участва в управлението на комбината по силата на договора за ишлеме, цели постигането на 70 хил. тона месечно производство на стомана за септември. Новината съобщи Виктор Демянюк, изпълнителен директор на "Ворскла", уточнявайки, че е подновено производството на горещо валцувани продукти, а до края на годината предстои пускането на мощността за производство на поцинкована ламарина и студеното валцуване.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 09.01   475 г. – Император Зенон е изгонен от Константинопол. 1317 г. – Филип V е коронован за крал на Франция. 1349 г. – Под претекст, че са носители на чума,...