Бившият премиер Симеон Сакскобургготски ще заведе дело срещу България в Страсбург заради мораториума, който Народното събрание наложи през декември миналата година върху разпореждането с реституираните му имоти, съобщи Mediapool . Според агенцията в телефонни разговори Сакскобургготски е предупредил за намерението си премиера Бойко Борисов и министъра на земеделието Мирослав Найденов.
Сакскобургготски все още не е завел дело в Страсбург. "Ще бъде жалко, ако се стигне дотам и се даде повод на вестниците да пишат как царят съди собствената си държава", заяви вчера главният секретар на НДСВ Олимпи Кътев. Той допълни, че е съвсем естествено Сакскобургготски, като всеки български гражданин, да търси правата си в Страсбург.
В средата на декември миналата година парламентът отне правото на бившия премиер и сестра му Мария Луиза да се разпореждат със земи и имоти, върнати им като наследници на бившите царе Фердинанд и Борис III. Решението за мораториума бе предложено от лидера на РЗС Яне Янев. То бе подкрепено от ГЕРБ, "Синята коалиция", "Атака" и независимите от разпадналата се ПГ на РЗС. НДСВ, както и депутати от ДСП и БСП, подкрепиха бившия премиер и още през декември заплашиха със съда в Страсбург, припомня в днешния си брой вестник "Сега".
Мораториумът предвижда забрана за експлоатационната и строителната дейност, както и за разпореждането със сгради, поземлени имоти, земеделски земи, гори и движими вещи, които са реституирани на царските наследници. При гласуването му бе обявено, че той ще действа до приемането на специален закон. Парламентът обаче все още не е приел подобен закон и затова шансовете на Сакскобургготски да осъди страната не са малки.
Междувременно стана ясно, че земеделското министерство най-накрая е внесло граждански иск в Софийския окръжен съд с претенция за възстановяване на всичките 16 000 декара гори в Рила, които бяха върнати на Сакскобургготски. Горите му бяха дадени с няколко решения на поземлената комисия в Самоков от 2002 и 2003 г., докато самият той беше министър-председател.
Преди повече от три години прокуратурата излезе със становище, че има правни проблеми около решенията за връщане на горите. Държавното обвинение дори обяви, че Сакскобургготски е получил 4500 дка повече, отколкото е била претенцията му. Причината била дублиране на земите от нотариалните актове на интендантството и стари скици на земята. Тогава бившият премиер обяви, че е готов да върне надвзетото, но после се отказа и обяви, че всичко било редовно. При предишното управление земеделското министерство първоначално също обяви, че ще търси вариант да си върне даденото в повече, но после каза, че нямало правна възможност.
Сегашното ръководство на Министерството на земеделието и горите е платило около 11 000 лева, за да направи собствен правен анализ на казуса. Анализът е показал, че бившият премиер е получил цялата гора при противоречащи на закона условия, а не само дублираната. Затова и делото е заведено за цялата площ. Искът на министерството на земеделието е внесен дни преди решението на Пловдивския окръжен съд, с което бе отхвърлен искът на Сакскобургготски и сестра му Мария Луиза да им се даде резиденция "Кричим".
Миналата седмица съдът обяви, че решението на Конституционния съд не дава пряка възможност за връщането на имотите, които през 1945 година са били собственост на държавата, а не на царя. Ако това решение бъде потвърдено и на следващите две съдебни инстанции, държавата ще получи възможност да използва това дело и да си върне и другите имоти, стига да заведе съответните искове. Това трябва да направи Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Преди дни обаче строителният министър Росен Плевнелиев обяви, че министерството нямало пари да плати таксите за завеждането на делата.