Държавата може да придобие дял в "Топлофикация София"

03.01.2013 | 16:07
по статията работи: Петър Чернев
В замяна задълженията на дружеството ще бъде опростени
Държавата може да придобие дял в "Топлофикация София"

Придобиването на миноритарен пакет от акции (т.нар. замяна на дълг срещу собственост) е един от многото варианти, които се разглеждат за изчистване на старите задължения на "Топлофикация София" към Българския енергиен холдинг - БЕХ. В публичното пространство вече е известна и друга възможност за съвместна инвестиция в новоизграждащи се когенерационни мощности на площадките на компанията.

Информацията съобщиха за Агенция "Фокус" от пресслужбата на столичното топлофикационно дружество по повод днешната информация за водени разговори между "Топлофикация София" и Българския енергиен холдинг във връзка с дълга в размер на около 200 млн. лв., натрупан от компанията в периода 2007 - 2010 година.

В момента се прави финансово-счетоводна и правна експертиза на старите задължения на компанията към холдинга. Едновременно с това се обсъждат и различните възможности за съвместни инвестиции. Все още няма избран окончателен вариант, защото е необходимо повече време за внимателен анализ на различните възможности. След това съответните предложения ще бъдат представени пред собственика на "Топлофикация София" в лицето на Столична община за одобрение и ще бъдат обявени публично.

Тези анализи и разговори се водят през последните месеци с оглед намирането на най-доброто решение, което да удовлетворява всички страни. Приоритет на "Топлофикация София" е инвестирането в нови мощности, с оглед постигането на оптимлна цена на топлинната енергия в столицата.

Припомняме ви, че дружеството беше прехвърлено на държавата в началото на 2009 г.  Това се случи след като през месец декември 2008 г. кабинетът разреши чрез бюджета на Министерството на икономиката и енергетиката да бъдат закупени акции за 400 млн. лв. С тях беше увеличен капиталът на „Български енергиен холдинг” ЕАД с цел осъществяване на инвестиционни намерения, съобщи правителствената информационна служба.

Това обаче не разреши проблемите със задълженията на дружеството. През есента на 2009 г. стана ясно, че дълговете на "Топлофикация" възлизат на около 320 млн. лв. На "Булгаргаз" трябва да бъдат изплатени 105 млн. лв., а останалите пари - 215 млн. лв., трябва да бъдат платени на Българския енергиен холдинг (БЕХ).

Периодът на държавно ръководство над дружеството продължи 2 години. В края на 2010 г. Столичната община придоби безвъзмездно 100% от дружеството. Това се случи със заповед на тогавашния принципал на компанията - министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков.

Вариантът с приватизацията на изпитващата непрекъснати проблеми структура се обсъжда от повече от 5 години. Тогавашният кмет на столицата Бойко Борисов продажбата трябва да стане на много висока цена по прозрачен начин според европейските критерии. В началото на 2008 г. тогавашният министър на икономика и енергетиката Петър Димитров заяви, че "Топлофикация" ще бъде предложена за продажба като цяло дружество, информира Дарик радио.

Купувачът на софийската топлофикация трябва да е стратегически инвеститор с опит и с финансови възможности, заяви Димитров. По този начин ще се защитят интересите на потребителите и ще гарантира доставката на топлинна енергия в София. До приватизация обаче не се стигна.

През есента на 2009 г. министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков съобщи, че две френски компании проявяват интерес към "Топлофикация София". Според информация на Дарик радио става въпрос за "Газ де Франс" и "Далкия", които имат интерес за участие в раздържавяването на дружеството.

Неколкократната смяна на собствеността така и не реши проблемите със задълженията на столичната Топлофикация.

На пресконференцията, която се състоя на на 5 декември, стана ясно , че към тогавашният момент топлофикационните дружества в страната дължат общо 184 млн. лв. за газ на "Булгаргаз". В това число влизат 167-те млн. лв. дългове на "Топлофикация София". Гогов коментира, че спирането на доставките на газ към дружествата "е възможност". Но тя беше определена като крайна мярка.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 26.11   1335 г. – Провежда се първата среща на Вишеградската тройка – между кралете на Полша, Унгария и Чехия, на която се формира Антихабсбургски съюз. 1394 г....