Държавата намери начин да уволнява работещи пенсионери

15.11.2010 | 07:24
по статията работи:
Подготвя се нова поправка в Кодекса на труда
Държавата намери начин да уволнява работещи пенсионери

От 2011 г. работодателите ще могат без проблеми да се освобождават от работещите пенсионери благодарение на нова поправка в Кодекса на труда (КТ). Според нея само с месец предизвестие ще могат да се освобождават хора, които са започнали работа, след като са придобили и упражнили правото си на пенсия за осигурителен стаж и възраст. Тя ще бъде прокарана в КТ чрез подготвените промени в Кодекса за социално осигуряване, които вече минаха на първо четене през социалната комисия в парламента, съобщи в. "Сега".

Доскоро можеха да се махат само хора, които навършат пенсионна възраст, но не и такива, които вече са се възползвали от правото си на пенсиониране, т.е. заплашени от уволнение бяха само бъдещи пенсионери, но не и настоящи.

Проблемът бе забелязан през лятото от военното министерство, което при съкращенията установи, че няма правна норма, по която може законно да освободи пенсионирани военни, назначени след това на работа, освен да ги обвини в некадърност. Оказа се, че съдът има разнопосочна практика по този казус. В едни случаи решава, че тъй като правото на пенсия вече е използвано, то не може да бъде отново основание за съкращение. В други обаче магистратите признават изпълнението на общите условия за пенсия като мотив за съкращение на по-рано пенсионирали се.

За да се уточни казусът, през юни в КТ бе регламентирано, че изпълнението на общите условия за пенсиониране може да бъде мотив за съкращение на пенсионери, които са започнали работа, след като са се възползвали от правото си на ранна пенсия. Новата промяна създава възможност вече да се прекратяват договорите на всички придобили и упражнили правото си на пенсия за осигурителен стаж и възраст, независимо на какво основание е придобито то, пише в мотивите към промените в КСО.

Дискусията справедливо ли е да се получава пълна пенсия и пълна заплата беше във вихъра си през лятото на т.г., когато започнаха основните дебати за пенсионната реформа заради дефицита на НОИ. Експерти на социалните партньори и на правителството твърдяха, че това го няма никъде по света. От БСК няколко пъти поискаха пенсиите да се облагат с данък. Правото да се получава едновременно пенсия и заплата обаче у нас е гарантирано от решение на Конституционния съд. Въпреки това идеите да се ограничи по някакъв начин това право се появяват при всяко правителство.

В унисон с идеята на пенсионната реформа да се стимулират хората да остават по-дълго време на пазара на труда синдикатите настояваха да отпадне възможността работодателите да освобождават хора, изпълнили условията за пенсия. Организациите на бизнеса обаче заявиха, че когато кандидат-пенсионерите са кадърни, никой не ги пипа. А подобно решение ще ги принуди да ограничат назначенията на възрастни работници, за да не се окаже, че после не могат да се освободят от тях.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 03.01   1431 г. – Бургундският херцог предава срещу 10 000 франка Жана д'Арк на англичаните. 1496 г. – Леонардо да Винчи извършва неуспешен опит с конструиран от него...