Държавата отказва да плати за всички щети от наводнението в Карловско

29.05.2024 | 15:40
по статията работи: econ.bg
Служебният премиер Димитър Главчев отряза исканията на кметовете в Карловско правителството да преведе 38 млн. лв. за възстановяване на пораженията от опустошителното наводнение преди две години
Държавата отказва да плати за всички щети от наводнението в Карловско
Снимка: под лиценза на creative commons

Служебният премиер Димитър Главчев отряза исканията на кметовете в Карловско правителството да преведе 38 млн. лв. за възстановяване на пораженията от опустошителното наводнение преди две години. Заради забавените пари днес кметът на Карлово Емил Кабаиванов и селски кметове блокираха пътя Кърнаре – Троян от 14:30 ч. до 15:30 ч. в района на селото. Акцията е предупредителна към централната власт. 

"Запознат съм с исканията на кметовете, разговарял съм с тях. Проблемите са отпреди две години. Отчетите за изразходваните досега 24 млн. са пристигнали на 28 май. Областният управител трябва да изрази становище, а след това междуведомствената комисия ще се събере, за да отпусне възможните средства в рамките на бюджета. Няма как обаче да са 38 милиона", коментира Главчев.

Така почти 2 години след тежкото наводнение, в Карловско се разиграва мила родна картинка - въпросите кога, как и дали ще бъдат възстановени напълно пораженията висят.

Според общинската администрация вината е в държавата, която до момента е отпуснала едва 17.6 млн. лв. от общо 75.3 млн. лв. размер на щетите. По-точно - проблемът е в Междуведомествената комисия за бедствия и аварии. Тя е заседавала последно през декември, а и не се знае дали покрай промените в правителството въобще е структурирана кадрово. Тоест органът, отпускащ пари, не се е събирал през настоящата година без да я ясно кога.

Община Карлово настоява да й бъдат преведени 38 млн. лв. за 2024 г., както и да се задели транш от 19.7 млн. лв. за 2025 г. Според нея пари има достатъчно, защото само за 2024 г. комисията разполага с над 130 млн. лв. В практически план липсата на финансиране създава два специфични проблема  - хаос в реда и начина на възстановителни дейности (например някои, за които е получено финансиране, не могат да бъдат извършени, защото преди това следва да се извършат други, за които не е получено); проблеми с фирмите изпълнители, тъй като те вече са извършили неща, за които не може да им бъде платено (за да няма протакане, обществени поръчки са правени преди осигуряването на финансите).

Версията за виновната държава обаче не се споделя от значителна част от обществеността. Без да пренебрегват закъсненията на парите, хора от селата Слатина, Каравелово и Богдан, с които "Сега" разговаря, споделиха, че 17-те милиона са харчени непрозрачно от общината - без отчет, без да бъде позволено на хората сами да посочват нужните дейности и т.н. Пращани са сигнали до прокуратурата дали аварийните разходи наистина са изразходвани по предназначение (разследването не е завършило). Има мнения, че ремонтите се вършат некачествено (например дерета се бетонират без прагове за регулиране на отока), налице са и доста други недоволства. Затова днес не всички хора в района ще подкрепят общинския протест.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 24.01   41 г. – По време на Палатинските игри в Рим Касий Херея убива император Калигула. 1848 г. – Започва Калифорнийската златна треска в Сакраменто. 1862 г....