Невъзстановеният ДДС към края на юни тази година е в размер на 776 млн. лв. Това е три пъти повече в сравнение с обичайното му равнище. Това съобщи премиерът Пламен Орешарски, който представи пред депутатите свършеното от неговото правителство през първия месец на управление.
Данните за невъзстановен на фирмите ДДС се колебаели в рамките на около 250 млн. лв., но сега цифрата била много по-голяма. Орешарски обясни, че през миналата година Националната агенция за приходите (НАП) е платила 25 млн. лв. лихви за забавено възстановяване на данъка. Само за първите шест месеца на тази година приходната агенция е платила 12 млн. лв. лихви заради невъзстановен навреме ДДС
С актуализацията на бюджета ще бъде прекратена практиката на неразплащане с бизнеса. Това обяви министърът на финансите Петър Чобанов в парламента, предаде БТА. Той поясни, че при актуализацията на бюджета голяма част от разходите ще бъдат приведени именно за разплащане на задължения към бизнеса.
"Приходната част също не е разчетена добре", добави министърът. От Министерството на финансите (МФ) очакват с 1,5 милиарда лева по-нисък брутен вътрешен продукт (БВП) и с 1 милиард лева по-ниско потребление за тази година. Свитото потребление също оказва влияние върху данъчните приходи, допълни той.
До момента от данъка върху лихвите са събрани 29 милиона лева, а са разчетени 132 милиона лева. "Най много 70 млн. лв. от тях изглежда няма да бъдат събрани“, посочи Петър Чобанов. По думите му няма да дойдат и очакваните приходи от възобновяемите енергийни източници (ВЕИ).
Финансовият министър изтъкна, че само изброените дотук неща са за 300 милиона лева общо, които няма как да бъдат наваксани заради процеса на планиранe.
Запазва се размерът на държавния дълг – задълженията на държавата не надвишават предвидените в бюджета. В първите месеци на 2014 г. МФ ще работи за попълване на фискалния резерв, тъй като тогава ще се очакват „сериозни плащания“ по външния дълг на страната.
"Актуализацията е едно признаване на действителното състояние на държавата", заключи Чобанов. Той заяви, че обмисля да покани на среща всички бивши свои колеги, за да обсъдят ситуацията, включително планираната актуализация.
Орешарски подчерта, че въпреки утвърденото правило новите управляващи да разполагат със 100 дни, неговият кабинет няма това време, а критериите за оценки били много по-високи, информира iNews.bg.
Като най-голям риск, отчетен още при формирането на правителството, било поскъпването на тока с между 20 и 40%. Затова и първата задача на кабинета била да не се допуска ново увеличение и да се измени методиката на ценообразуването. Премиерът посочи, че вече са факт изменения в Закона за енергетиката, които давали възможност за освобождаване на блокирания износ на електроенергия.
Една от задачите била и остава укрепване на най-бедните домакинства, като са предприети мерки за увеличаване на помощта за отглеждане на дете, размерът на еднократната целева помощ за ученици, които тръгват първи клас, както и разширяване на групите лица, имащи право на енергийни помощи.
Орешарски изтъкна и приоритетите на кабинета към справянето с безработицата и реализацията на младите хора в България, както и решаване на проблемите в земеделския сектор. Той увери, че проверките по границите и тържищата за нерегламентиран внос на плодове и зеленчуци ще продължават.
"Уверявам ви, че както аз, така и моите колеги, ясно чуваме исканията на протестиращите – както на тези от февруари, така и на тези сега", добави Орешарски, като подчерта, че се надява и самите протестиращи да чуят неговите предложения.