Държавите - нетни платци в бюджета на ЕС, са понякога доста арогантни, каза Йотингер

08.06.2018 | 17:15
по статията работи: econ.bg
Комисарят посочи, че Европейската комисия трябва да работи последователно и упорито, и допълни, че тя не работи във вакуум. Мисля, че е много интелигентен подходът да има заместник-председатели без портфейл, каза още Йотингер
Държавите - нетни платци в бюджета на ЕС, са понякога доста арогантни, каза Йотингер
Снимка: БГНЕС

Държавите нетни платци са понякога доста арогантни. Германия е нетен платец, но е и бенефициент от вътрешния пазар, защото получава много поръчки от страни като България за машини и оборудване. Това заяви еврокомисарят по бюджет и човешки ресурси Гюнтер Йотингер на конференцията на високо ниво, посветена на "Кохезионната политика на ЕС: Перспективи за конвергенция и устойчиви региони след 2020 г." в НДК.

Според него освен това промяната на броя на комисарите няма да реши проблема с бюджета. Той отговори на въпрос на заместник-министъра на регионалното развитие и благоустройството Малина Крумова за предложението на канцлера Ангела Меркел за намаляването на броя на еврокомисарите и преместването на европарламента изцяло в Брюксел. Според Йотингер бюджетните проблеми не се решават с намаляване на броя на комисарите. По думите му комисарите на по-малките държави служат като мост между столиците и Брюксел.

Комисарят посочи, че Европейската комисия трябва да работи последователно и упорито, и допълни, че тя не работи във вакуум. Мисля, че е много интелигентен подходът да има заместник-председатели без портфейл, каза още Йотингер.

По думите му еврокомисията полага усилия при подготовката на новата бюджетна рамка да затвори празнотата от Брекзит и да продължи да изпълнява досегашните си задачи, както и тези, свързани с новите предизвикателства.

Той изтъкна, че двете програми в европейската бюджетна рамка, насочени към политиката за сближаване и за селското стопанство, преди са били 70 на сто от бюджета. Ако трябва да се направят съкращения заради Брекзит, съкращения ще има в тези две политики, отбеляза еврокомисарят. Той напомни, че се предвижда за новия програмен период кохезионната политика да "покрива" 373 млрд. евро, колкото и през сегашния, но само за 27 страни членки. Косвено хората получават повече, но няма да бъде компенсирана инфлацията и в действителност се говори за съкращения, но номинално такива няма да има, каза еврокомисарят.

Той посочи, че има редица държави членки, които продължават да са уверени, че трябва да се запази таванът от един процент, но по думите му "такъв таван няма да може да финансира онова, което ще трябва да се прави в Европа занапред". "Ако успеем да постигнем позиция, че 1.0 не е библията, ще можем да доразвием нашето предложение", заяви еврокомисарят.

Той коментира, че основната причина, поради която на някои от страните са предложени по-малко средства, е фактът, че политиката за сближаване е постигнала успех през последните пет или десет години по определени показатели - например БВП на глава от населението.

Еврокомисарят изтъкна, че през новия програмен период се предвижда опростяване на процедурите, заложени в единната нормативна база и одит, включен е и предпазен механизъм, като няма да има загуби повече от 25 процента.

Сред акцентите в изказването му беше и това, че новият бюджет се подготвя в усложнена ситуация - преди изборите за европарламент. Той допълни, че тази тема ще бъде продължена на 28 юни на среща в Брюксел, а и от следващото председателство на Съвета на ЕС - това на Австрия.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 03.01   1431 г. – Бургундският херцог предава срещу 10 000 франка Жана д'Арк на англичаните. 1496 г. – Леонардо да Винчи извършва неуспешен опит с конструиран от него...