Европейската комисия е дала одобрението си за отпускане на държавни заеми за европейските банки в размер на почти една трета от БВП на ЕС, предаде EUobserver. Това е два пъти повече от първоначално предвиденото, като най-големите заеми са отпуснати в Ейре, а в някои държави от Централна и Източна Европа не са отпуснати никакви.
Според данните на ЕК от октомври миналата година до средата на юли тази година са одобрени държавни заеми за стимулиране на европейския междубанков кредитен пазар на стойност 2.9 трилиона евро и още 313 млрд. евро за изпаднали в затруднение европейски банки. Рекордът е записан на сметката на Ейре, която е отпуснала помощ за икономиката си на стойност 231.8% от своя БВП, като почти всички е отишло за банковия сектор. От друга страна България, Кипър, Чехия, Естония, Литва, Малта, Полша, Румъния и Словакия не са искали одобрението на ЕК за отпускане на държавни заеми за стимулиране на банковия си сектор.
В доклада си през юни Брюксел прогнозира, че държавната помощ за европейския банков сектор ще се равнява на 16.5% от БВП на ЕС. Но последните данни показват, че доста страни-членки явно са прекрачили границата и са застрашили бюджета си в дългосрочен план.
Съгласно принципите, одобрени от лидерите на ЕС, държавните заеми трябва да възстановят финансовата стабилност и да дадат тласък на движението на кредити без това да доведе до дисбаланс в държавния бюджет или да наруши принципите на функциониране на вътрешния пазар на ЕС.