Дянков: Ако бюджетът през ноември е на дефицит, коледни добавки няма да има

05.12.2012 | 15:25
по статията работи: Петя Бързилска
Коледните добавки не могат да бъдат обект на ежедневни коментари, смята Росен Плевнелиев
Дянков: Ако бюджетът през ноември е на дефицит, коледни добавки няма да има

Страната се справя много добре и е на дефицит само от близо 74 милиона лева. Това каза пред журналисти вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков, предаде Агенция „Фокус“.

Бюджетът в края на октомври излезе на около 74 милиона лева дефицит и това не би трябвало да е неочаквано, тъй като в бюджета за 2012 година бяхме заложили дефицит от 1,3% или близо 1 милиард лева. Това заяви пред журналисти вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков, предаде Агенция "Фокус".

В началото на месеца Министерството на финансите публикува данните за бюджетното салдо по Консолидираната фискална програма (КФП). Към октомври 2012 г. то е отрицателно в размер на 74,2 млн. лева. Салдото по КФН се формира от излишък по националния бюджет в размер на 477 млн. лв. и дефицит по европейските средства от 551,2 млн. лева.

"За да започне да се води разговор за добавки към пенсиите, трябва да излязат и предварителните данни за ноември, което ще стане някъде около 8 декември", каза още Дянков по темата за коледните добавки на пенсионерите.

"Ако бюджетът през ноември е на дефицит, такива пари няма да има", посочи той във връзка с коледните добавки.

"Много е важно да планираме дългосрочно, правилно, включително и коледните добавки", каза от своя страна президентът Росен Плевнелиев. "Те не могат да бъдат обект на ежедневни коментари. Те трябва да бъдат обект на правилно планиране”, каза Росен Плевнелиев.  Той посочи, че би се въздържал от коментар към ситуацията такава, каквато е в момента.

"Голямото неизвестно е не националният бюджет, който е в излишък от близо половин милиард лева, а европейските плащания, където ни се дължат близо 800 милиона лева“, посочи още вицепремиерът Дянков относно бюджета за тази година.

"Правителството е планирало още в началото на годината дефицит от 1.3%. Същевременно, към момента ние сме на по-малък от този дефицит. Вероятно ще приключим с дефицит с около 0.7%-0.8%, т.е. освен ежеседмичното коментиране по темата дали ще има и дали няма да има коледни добавки, има планиране – то е направено още в началото на годината, с дефицит, който е комфортен и би предоставил възможност еднократно раздаване на помощи”, каза от своя страна президентът.

На въпрос защо неговото име не фигурира в класацията на финансовите министри на Европа на сп. Financial Times, министър Дянков отговори, че от 27-те държави-членки на Европейския съюз, в тази класация фигурират 19, а останалите 8 са държавите с по-слаби икономики в ЕС и те никога не са били включвани.

"Класацията се прави по обективни показатели, и ако ние фигурираме в нея, трябва да сме ако не в челната тройка, то поне в първите пет", каза Дянков.

Класацията на сп. Financial Times оглави германският финансов министър Волфганг Шойбле. Втори и трети са съответно шведският министър на финансите Андерс Борг и колегата му от Полша Ясек Ростовски.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...