"Финансовата криза направи еврозоната непривлекателна", посочи министърът на финансите Симеон Дянков пред немското издание на „Файненшъл таймс“. Той уточни, че именно поради това страната няма да се включи към нея, въпреки че всички нужни критерии са изпълнени от българска страна. Въвеждането на еврооблигациите би срещнало отпор, тоест страната ни не би го приела, допълни Дянков.
„Ако желаехме, можехме още утре да приемем еврото и след две години да сме в евросистемата“, уточни той. „Въпреки това обаче решихме да изчакаме още. Искаме да знаем как ще изглеждат променените правила и дали ще са от полза и за нас, или пак са насочени към най-нуждаещите се държави“.
Изданието посочва, че България е още един пример за наплашването на страните-членки поради дълговата криза и дискусията на високо ниво относно по-силна икономическа и политическа интеграция. По силата на договорите на ЕС страните ще бъдат задължени да се включат към еврозоната. Полша също реагира негативно и бави присъединяването си, Швеция парира всеки опит за дискусия на въпроса. Единствено Латвия е по-оптимистична и се е насочила към скорошно включване.
Дянков посочи, че България се очаква да има дефицит от близо 0,5% от БВП, което я доближава до Германия. Държавният дълг се движи около 15% и е на най-ниско равнище след този на Естония. Финансовият министър препоръча на европейските си колеги от затруднените страни по-бързи реформи, за да се справят с проблемната ситуация.
Що се отнася до еврооблигациите, той е категоричен.
„Това, което ние абсолютно ясно и безапелационно отказваме да приемем, са еврооблигациите. Те могат да доведат до отслабване на силните страни като Германия, без същевременно да се наблюдава засилване на финансово затруднените страни-членки“, аргументира се Дянков.
Но има нещо, което среща още по-голям отпор от българска страна – и това е въвеждането на обща данъчна политика в еврозоната. Дянков отбелязва, че из евросредите витае и желание за общи закони.
„Ако действително политиката следва такава насока, най-вероятно ще останем още повече време извън еврозоната“, казва той.