В момента върви втора експертиза за това от къде точно са дошли контрабандните цигари, които хванахме миналата седмица във Варна. Това съобщи днес вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков след срещата си с директори на предприятия от тютюневия бранш.
Припомняме ви, че в петък в интервю за БНР Дянков директно обвини "Благоевград-БТ" в продажба на нелегални цигари. Тогава той обясни, че производството на нелегалната продукция започва веднага след края на работния ден в комбината и се закани да повика на среща шефа на дружеството днес в София.
След днешната среща, в която са участвали шефовете на "Булгартабак" и дъщерните му дружества "София-БТ" и "Благоевград-БТ", Дянков коментира въпроса по друг начин:
Определено "Булгартабак" не стои зад контрабандата на цигари. Втората експертиза цели да провери дали холдингът разполага с нужния механизъм за изчисление на риска, т.е. дали може проверява ако някоя фирма купува такива огромни количества цигари, за какво са й точно те. Става въпрос особено за цигари, които реално се произвеждат в България, като "Виктори уайт" например.
По въпроса за контрабандата финансовият министър коментира още, че повечето фирми произвеждат и изнасят цигари, които след това някои от вносителите реекспортират: Това не е тема, по която те могат да направят нещо особено, освен ако не се установи нарушение, след което те да изключват тези фирми от списъка си на контрагенти, с които търгуват.
Спадът в продажбите на цигари от началото на годината не се дължи на увеличена контрабанда, категоричен беше Дянков.
Според него този спад се дължи на две основни причини. Едната е склонността на хората да се презапасяват с цигари преди очаквано увеличение на цените им. Така например, и предишния път, когато бяха увеличени акцизите на цигарите (през 2007 г.), е бил отчетен спад в продадените количества през януари.
Като друга причина за намаляването на продадените количества цигари, беше посочен фактът, че хората пушат по-малко по време на криза - тенденция, която е започнала още от края на 2008 г. и се наблюдава през първия месец на тази година. Това твърдение финасовият министър подкрепи с данни, представени от "Булгартабак", според които през 2008 г. официалният пазар е бил в размер на 19.17 млн. тона, а през 2009 г. - 16.4 млн. тона.