ЕБВР: България изостава в сферата на иновациите

04.02.2015 | 17:32
по статията работи: Десислава Маданска
Основна пречка е липсата на достатъчен достъп до финансиране
ЕБВР: България изостава в сферата на иновациите
Снимка: Thinkstock/Guliver

Въпреки отбелязания напредък България изостава в сферата на иновациите спрямо повечето страни от Централна Европа. Това се казва в доклада на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) „Иновации в преход 2014“.

Докладът подчертава, че иновациите имат сериозен потенциал за стимулиране на растежа, като определят висока възвръщаемост на инвестициите в България.

Като основна пречка за иновации експертите от ЕБВР подчертават липсата на достатъчен достъп до финансиране за българските предприятия.

„ЕБВР е в постоянен диалог с представители на институциите за начините, по които може да се подобри достъпът не само до финансови средства, но и до добра инфраструктура“, допълни Даниел Берг, Директор на ЕБВР за България.

Той изрази своята радост, че заглавието на доклада от 2013 г., което беше „Заседнали в прехода“ сега вече е „Иновации в преход“.

„Публичният сектор трябва да се реформира така, че да осигури свободата и възможността на хората да бъдат иноватори и създатели“, заяви икономическият министър Божидар Лукарски.

Според него първата важна сфера, в която трябва да се направят реформи, е интелектуалният капитал.

„Иновациите са продукт на човешката мисъл преди всичко, но съществуват начини, по които този процес на съзидание може да бъде подпомогнат от публичния сектор“, каза министър Лукарски.

По думите му за натрупване и надграждане на интелектуалния капитал в България е необходимо реформиране на образователната система. Именно качеството на образованието е един от факторите, който дистанцира страните в преход от лидерите по иновации.

Други два определящи фактора за развитието на иновациите са финансовият и културен капитал.

„Наличието на добре развита и иновативна финансова система е необходимо условие за насърчаване на иновациите и предприемачеството, посочи Лукарски. 

Той изрази увереност, че пътят за реформа и тук се основава на отчитане на наличните добри практики от водещи страни като Германия, Швейцария, САЩ, Япония, Южна Корея и др., които към момента заемат лидерските позиции в класацията за най-иновативни държави на "Блумбърг".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...