Кметът на община Бургас Димитър Николов и зам.-кмета Ивелина Василева проведоха неформална среща със зам.-директора на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) България Николай Хаджийски и експертът от същата банка Дончо Барбалов. Гостите проявиха интерес към инвестиционните нужди и проектната готовност на общината. Те заявиха готовността на институцията, която представляват, да окаже помощ на града за подготовката и реализацията на различни европроекти, съобщиха от общината.
Също така предложиха подкрепата си в направления, в които Бургас има нужда от спешно финансиране и бързи действия, подчертавайки богатия си опит, например в областта на градския транспорт.
“От всички български градове, в които работим, Бургас е единственият, който расте интензивно”, споделиха наблюденията си специалистите.
Кметът Николов ги увери, че занапред “строежите в общината ще са умни”. От ЕВБР се ангажираха с проучване на въпроса за тяхна инвестиция в инфраструктурата на планираните за изграждане нови жилищни квартали в града.
Конкретен въпрос към своите гости кметът отправи във връзка със своето намерение за създаването на чисто нова общинска болница, с търговски мениджмънт, която да отговаря на всички съвременни стандарти. Той изрази оптимизма си, че медицинското заведение ще бъде готово до няколко години, но с подкрепата на ЕВБР това може да стане по-бързо. В него ще се предлагат специализирани грижи за раковите, сърдечните и белодробните заболявания, които в Бургас бележат ръст през последните години. В момента медицински услуги на такова високо ниво се предлагат единствено в София.
Гостите потвърдиха, че вече имат реализирани подобни проекти и вариантът за 30-40 % съфинансиране от тяхна страна ще бъде обмислен в кратки срокове.
Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) е финансова институция, която използва инвестиции като инструмент за развиване на пазарни инономики и „демокрации“ в десетки страни от централна Европа до централна Азия. Тя е собственост на 60 страни и две междуправителствени институции (Европейска общност и Европейска инвестиционна банка).
Акционери в банката могат да бъдат всички европейски страни, както и неевропейски страни, които са членове на Международния валутен фонд, Европейската общност и Европейската инвестиционна банка. Въпреки че акционерите ѝ са от публичния сектор, банката инвестира главно в частни начинания, обикновено заедно с търговски партньори. ЕБВР финансира работата си като взима изгодни заеми, използвайки перфектната си кредитна репутация. Уставът на ЕБВР постановява, че банката трябва да работи само в демократични страни и да съдейства за „екологически благоразумно и устойчиво развитие“.