Препоръчваме на правителството да се придържа към фискалната политика за постигане на целта за бюджетен дефицит под 3%. Това заяви Йост Кулман - ръководител на отдела в Генерална дирекция "Икономически и финансови въпроси" в ЕК, отговарящ за България по време на срещата си с вицепремиера и минситър на финансите Симеон Дянков.
С тази среща приключи двудневната проучвателна мисия на Европейската комисия по изготвянето на Националната програма за реформи на България в изпълнение на стратегията "Европа 2020". Целта на двудневната работна мисия на ЕК беше да отчете готовността на българското правителство за осъществяване на структурни реформи в контекста на излизане от кризата и продължаващите усилия за фискална консолидация.
Акцент бе поставен и върху необходимостта от ясна комуникация на всички реформи и спазване на вече поети политически ангажименти. Целта е да се съхрани доверието на пазарите и да се осигури предвидимост и прозрачност на бизнес средата. Ключовите реформи за постигане на фискална консолидация следва да са в сферата на здравеопазването, пенсионната система и администрацията, става ясно от информацията на финансовото министерство.
Относно предложената от ЕК процедура по прекомерни дисбаланси, българската страна изрази загриженост относно логиката на определяне на праговете за всички държави-членки на ЕС, липсата на кохерентност при разглеждането им, както и от неотчитането на различните начални позиции на държавите-членки. Българската страна предложи въвеждане на различни индикатори за държавите-членки в еврозоната и извън нея, доизясняване на понятието "устойчива конвергенция" и прилагането на самата процедура и да се въведат прагове по държави за по-пълното отчитане на националните особености на икономиките.
Представителите на ЕК посочиха, че е необходимо реформите в бъдещата Национална програма за реформи да бъдат приоритизирани (т.нар. frontloading) поради все още несигурните перспективи за растеж. Според тях този подход би подпомогнал процесите на фискална консолидация и би изпратил силен еднозначен сигнал към пазарите.