От Европейската комисия (ЕК) отправиха макроикономически препоръки към България в сферите, в които според институцията страната се представя слабо и регистрира дисбаланси. Те са разписани в становище на Съвета относно Конвергентната програма до 2019 г. и препоръка на Съвета на Европа отнсоно Националната програма за реформи.
Според ЕК страната трябва да се фокусира в по-голяма степен върху интеграцията на безработните и групите в неравностойно положение. Отделя се специално внимание и на хората до 35-годишна възраст, които не учат и не работят. Освен това от комисията са на мнение, че страната трябва да подобри контрола върху обществените поръчки.
В доклада си ЕК изтъква, че кабинетът не трябва да спира усилията за намаляване на бюджетния дефицит до 0,5% от брутния вътрешен продукт през тази и следващата година. По този начин правителството ще успее да постигне средносрочната бюджетна цел.
От институцията за пореден път обръщат внимание и на събираемостта на данъците и препоръчват мерки за нейното повишаване.
Относно стрес тестовете на банките, от Европейската комисия очакват резултатите от тях да са налични към края на 2016 г. Ще бъдат оценени качеството на активите им и капиталовата адекватност на пенсионните и застрахователните компании.
От Министерство на финансите съобщават, че препоръките предстои да бъдат разгледани и одобрени на Съвет ЕКОФИН на 17 юни и окончателно да бъдат приети от Европейския съвет на заседание на 28 – 29 юни.