ЕК иска нов управителен съвет на ДКЕВР

12.08.2014 | 13:00
по статията работи: Мина Стойчева
Комисията препоръчва извеждането от експлоатация на отделни централи
ЕК иска нов управителен съвет на ДКЕВР

Европейската комисия (ЕК) препоръчва серия от мерки, свързани със структурата и работата на Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). На първо място според институцията трябва да бъде назначен нов управителен съвет на регулатора. Също така се предлага увеличаване на бюджета на ДКЕВР, както и използване на средства от структурните фондове на Европейския съюз (ЕС) за по-ефективна администрация на регулатора.

Това става ясно от препоръките на Комисията за енергийния сектор, публикувани на сайта на икономическото министерство. Въз основа на подробен анализ на състоянието на сектора към момента, институцията е направила два вида препоръки - краткосрочни (в срок от 3 до 9 месеца) и средносрочни (в срок от 1 до 3 години). 

Краткосрочни препоръки

От Комисията препоръчват за по-голяма енергийна ефективност страната ни да изведе от експлоатация отделни централи, като се прецени тяхната рентабилност. Също така от институцията настояват за извършването на независим анализ за бъдещото производство в енергийния сектор.

В препоръките на ЕК се включват и множество нормативни промени, сред които въвеждането в националното законодателство на директивите за Третия енергиен пакет, както и да се обмисли ранното прилагане на Директивата за енергийна ефективност.

Също така от Комисията настояват да бъде преразгледан и ако трябва да бъде намален размерът на студените резерви, като се задължи Енергийният системен оператор да закупи всички от тях.

В препоръките на Европейската комисия в краткосрочен план се акцентира върху необходимостта от засилване на мерките за подкрепа на абонатите, които не могат да изплащат своите сметки за енергия. Към възможностите за мерки се включват пряка финансова подкрепа за тези потребители и/или мерки за подпомагане на енергийната ефективност за тези конкретни групи клиенти.

От европейската институция подчертават, че е необходимо да се работи за улесняване на износа на електроенергия. Тя препоръчва да се разгледат възможностите за сътрудничество с Турция, като предлага да се обсъди създаването на линия за високо напрежение от Марица Изток до турската мрежа.

Към препоръките на ЕК влиза и ускоряването на отделянето на операторите на преносни системи на електроенергия в структурата на „Електрическия системен оператор“ (ЕСО). Заедно с това институцията подчертава, че е необходимо радикално отделяне на операторите на преносни мрежи на природен газ и електроенергия, като се извадят от „Българския енергиен холдинг“ (БЕХ).

В краткосрочния си план от ЕК препоръчват да се регулира задължението на “Националната енергийна компания” (НЕК), да изкупува спрямо реалното търсене на пазара и „да се намали квотата, като се започне с електроцентралите с най-високите ределни разходи и най-високите емисии, да се ограничи задължението за изкупуване на НЕК за промишлени комбинирани производства на топлинна и електроенергия до нетното им производство наизлишък и т. н.“

Не на последно място Комисията предлага в краткосрочен план „да се прецени използването на фискални мерки за финансиране на част от системата за разходи пряко от държавния бюджет в съответствие с правилата за държавните помощи и при зачитане на политическите ангажименти на ЕС за постепенно премахване на субсидиите за изкопаеми горива, и да се избегне, доколкото е възможно финансирането на невъзвръщаеми разходи чрез сметки на потребителите”.

Дългосрочен план

Заедно с предложенията за реформи в краткосрочен план, от Европейската комисия са дали и такива в средносрочен план. Сред тях на първо място е задачата да се осигури достатъчен брой участници на свободния енергиен пазар, за да се стимулира конкуренцията.

Към това Комисията предлага включването на нови доставчици на мощности, „които да могат да се конкурират при пазарни условия с БЕХ на свободния пазар“. Заедно с това се предвижда налагането на квота за големите продавачи на енергия на българския пазар, като им се възложи да продават или купуват минимални количества на свободния пазар.

В следващите няколко години ЕК препоръчва на България да засили съединяването на нашия пазар на електроенергия с тези на съседните страни. Освен това институцията подчертава необходимостта от стимулиране на производителите на възобновяема електроенергия.

От Комисията препоръчват да се разработи подробна стратегия за повишаване на енергийната ефективност, както и да се разработи газопреносната, разпределителната и складова инфраструктура и да продължат усилията за насърчаване на конкуренцията на пазара на газ. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...