Европейската комисия е под сериозно напрежение да промени целите си за замяна на 10% от потреблението на обикновени горива с горива от възобновяеми източници до 2020 година. Причината за евентуалната промяна са собствените вътрешни доклади на ЕК, които показват, че биогоривата всъщност имат доста негативен ефект върху околната среда и върху производството на храна, пише EUobserver.
Европейският комисар по енергетика Гюнтер Йотингер вече обмисля дали да има промяна и да не се увеличава използването на биогорива, произвеждани от рапица и палмово масло, тъй като увеличеното производство на тези култури води до масово обезлесяване. Част от вътрешното проучване на Комисията беше публикувана в края на миналия месец. То предлага заместването на обикновените горива с биогорива да стане само на ниво от максимум 5.6%, тъй като по-високо равнище ще означава вреда за околната среда.
Официално Йотингер и подчинените му не дават оценка за по-високите нива (например от 10%, каквото е първоначално заложената цел), оправдавайки се с факта, че все още работата по изследванията не е приключила. Натискът от селскостопанския сектор, обаче, вече нараства, тъй като бизнесът с производство на биогорива струва милиарди.
До юни страните-членки на ЕС трябва да решат как точно ще постигнат целта от задоволяване на 10% от потреблението на горива посредством заместител единствено възобновяеми енергийни източници. И тъй като разработката на електрическите коли все още е в твърде ранен стадий, биогоривата са другата реална алтернатива. Във Великобритания официално чакат изводите от няколко проучвания преди правителството да реши какво да прави, а във Франция вече беше пуснато изследване на Агенцията по енергетика и околна среда, в което се посочва, че профилът на замърсяване на биогоривата е по-лош от този на горивата, добивани от полезни изкопаеми.