ЕК очаква да бъдат спазени законовите изисквания за преносимостта на номерата

15.11.2007 | 13:44
по статията работи: Петър Чернев
Като проблем за България се изтъква и забавянето на въвеждането на единния номер 112 за спешна помощ
ЕК очаква да бъдат спазени законовите изисквания за преносимостта на номерата
"В Договора за присъединяване на България към ЕС е записано, че България има право на преходен период за преносимостта на мобилните номера до 2009 г. В българското законодателство обаче е записано, че преносимостта на номерата ще се въведе от 1 януари 2007 г., така че очакваме от националния регулатор да изпълни това законово изискване."Това заяви Пиърс О'Донахю от Европейската комисия, който представи у нас предложенията на Комисията за реформа на правилата на ЕС в областта на телекомуникациите.

О'Донахю заяви, че националният регулатор трябва да се намесва в пазара и да подобрява условията, които операторите предлагат на потребителите. Трябва да се следи дали България е предоставила необходимите инструменти на регулатора, за да изпълнява тези функции. Ако ситуацията не се подобри, има възможност ЕК да предприеме действия срещу българската държава, обясни представителят на Комисията. Той посочи, че ЕК е откривала процедури в това отношение в други страни членки.

Той изтъкна, че двама от членовете на Съвета на директорите на Комисията за регулиране на съобщенията са с изтекъл мандат, което означава, че не могат да взимат решения и това пречи на дейността на регулатора. Като проблем за България се изтъква и забавянето на въвеждането на единния номер 112 за спешна помощ. Този номер трябва да може да се набере от всеки телефон в страната и операторът трябва да може да разбере откъде идва обаждането. Въпросът е важен както за българските граждани, така и за гражданите на страните членки на ЕС, които посещават страната, посочи О'Донахю.

Целта на реформата, която предлага ЕК, е да се даде възможност на европейските граждани, без значение къде живеят или пътуват в ЕС, да се възползват от по-добри и евтини далекосъобщителни услуги, независимо дали използват мобилни телефони, бързи широколентови интернет връзки или кабелна телевизия. Стремежът е към по-голяма прозрачност на цените и договорите, които се предлагат на потребителите. Пакетът реформи включва и нови права за потребителите като например смяна на далекосъобщителен оператор, която не изисква повече от ден за осъществяване и възможност за обаждане на безплатни телефони от чужбина и по-ефективен единен европейски номер за спешна помощ 112.

Телекомите генерират 2% от брутния вътрешен продукт в икономиката на ЕС и са важен източник на растеж. Секторът възлиза на 649 млрд. евро за 2006 г., а инвестициите в телекомуникационните услуги са в размер на 47 млрд. лева. В България едва 5.7% от населението има достъп до широколентов интернет при средно 18.2% за ЕС. Така българските потребители изостават и бизнесът не може да бъде конкурентноспособен, посочи Пиърс О'Донахю
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 28.11   1414 г. – Чешкият религиозен реформист Ян Хус е арестуван от Инквизицията, една година по-късно е осъден на смърт като еретик и е изгорен на клада. 1520 г. –...