Еврокомисиятае поискала Сърбия да замрази работите по изграждането на газопровода "Южен поток". Искането на институцията е да се прекрати проекта, докато не бъде постигната пълна хармонизация с европейското законодателство. Това съобщава белградският в. "Политика".
"Европейската комисия по принцип не е против "Южен поток", защото е много важно да се увеличат начините и източниците на снабдяване с газ на Западните Балкани. Проектът би бил още един начин, но не и нов източник на снабдяване с газ. Европейската комисия не е против газопровода, а против начина, по който се осъществява този проект", се казва в текста на европейския информационен център.
В същото време комисията насърчава Сърбия да работи за свързване с българската газопреносна система. ЕК е отделила 14,2 милиона евро за този проект, който би допринесъл за развитието на енергийната сигурност на Сърбия.
От комисията посочват, че Европейската банка за възстановяване и развитие също е обещала да подкрепи този проект, ако Сърбия извърши преструктуриране на компанията "Сърбиягаз" в съответствие с правилата на ЕС.
„Като всеки друг голям инфраструктурен проект в Европа, така и "Южен поток" трябва да има твърди юридически и регулаторни рамки и се добавя, че такива рамки още няма", се допълва в съобщението, съобщава iNews.
Според Еврокомисията междуправителствените споразумения, подписани с Русия за "Южен поток", не съответстват на европейските закони. И тъй като една от компетенциите на комисията е да прилага законите на ЕС, тя ползва всички достъпни юридически средства, за да се увери, че газопроводът се развива и функционира при пълно спазване на законите на съюза. Позицията на Комисията за "Южен поток" в случая със Сърбия не е изключение, "нещо повече, нито едно междуправителствено споразумение, подписано от Русия за "Южен поток", не съответства на законите на ЕС."
От ЕК са категорични, че позицията им остава непроменена, както в случая с държавите членки на Евросъюза, така и за трети страни, включително за Сърбия.
В съобщението се подчертава още, че в дългосрочен интерес на Сърбия, като страна кандидат за членство в ЕС, е да осигури участието й в проекта "Южен поток" да не нарушава основните принципи на европейските закони.
Междувременно стана ясно, че Душан Вуйович ще бъде новият министър на финансите на Сърбия. Към момента той е министър на икономиката и изпълняващ длъжността финансов министър след оставката на Лазар Кръстич. Вучич каза, че предстои да вземе решение за това кой да бъде министър на икономиката.
Сръбският премиер Александър Вучич заяви, че предстои да бъдат сменени много директори на държавни предприятия в страната. "Ще има смени на много директори на фирми и това ще стане преди 4 август", заяви министър-председателят и допълни, че новите ръководители ще бъдат избрани чрез конкурс.