По-малко от година преди провеждането на международната конференция в Копенхаген (декември 2009 година), на която трябва да бъде договорен заместител на Протокола от Киото, ЕК излезе с пакет от предложения за борба с климатичните промени. Този пакет представлява позицията, която ЕС ще настоява да бъде възприета от международната общност в датската столица. Самият пакет трябва първо да бъде одобрен от страните-членки.
За да бъде ограничено средното затопляне на Земята под 2 градуса Целзий т.е. средната температура на планетата да остане под 24 градуса Целзий, развиващите се държави изискват помощ от развитите икономики и международните организации. Според ЕК развитите държави трябва да намалят отделянето на парникови газове с 30%, а за развиващите се страни тази граница да бъде между 15% и 30%, като изключение ще правят само най-бедните държави. Изчисленията се правят на база на доходите на глава от населението и вече изпълнените цели.
Като възможен източник за финансиране, плановете на Комисията включват влизане на Схемата за търговия с вредни газове (ETS) под егидата на ОИСР до 2015 година. Освен това Брюксел счита, че до 2020 година в схемата трябва да бъдат включени и най-големите развиващи се световни икономики. Приходите от търговията ще отиват за изпълнението на целите на проекта, като нетните разходи по него се изчисляват на 175 млрд. евро годишно. Повече от половината от тези разходи ще се правят в развиващите се държави, но те могат да бъдат покрити самостоятелно, счита ЕК. В случай на нужда допълнително финансиране ще идва от международните организации.