ЕК с 10 препоръки как да насърчим иновациите

08.10.2015 | 17:10
по статията работи: econ.bg
След три години Брюксел ще очаква оценка на българското правителство за свършеното по плана
ЕК с 10 препоръки как да насърчим иновациите
Снимка: Thinkstock/Guliver

Европейската комисия (ЕК) представи списък от десет препоръки с възможностите за модернизиране на политиките в сферата на научните изследвания и иновациите в България.

Според Брюксел страната ни има историческа възможност да засили икономическия си потенциал, като увеличи финансирането за наука и иновации до поне 1% от БВП до 2020 г. Постигането на устойчив ефект от подобно увеличение на разходите изисква важни структурни реформи в научно иновационната система, за да се увеличат ефективността и качеството й. За целта е необходима координация  и ефективно планиране, както и използването на европейските структурни фондове, смятат от ЕК.

Също така е наложителна продължителна подкрепа за реформи и инвестиции в наука и иновации, основана на широк политически консенсус в тази сфера; установяване на структуриран, задълбочен и постоянен диалог с българските научноизследователски среди.

Трябва да се създаде и професионална, независима и устойчива изследователска агенция.

От ЕК препоръчват още подобряване на процесите на оценяване и финансиране на проектни предложения и привеждането на тези процеси към международните стандарти. Също така постепенно концентриране на финансирането в полза на институции, които извършват изследователска дейност, така че да се възнагради постигането на високи резултати. Стимулиране на участието на български учени и изследователи в европейски програми също би допринесло за насърчаване на иновациите.

Нужно е и да се предприемат бързи действия за възстановяването на стимулите за изследователска кариера и задържане и привличане на млади таланти от България и чужбина в сферата на науката и иновациите.

Препоръчват се и стимули за отварянето на българската наука към бизнеса и ускоряване на схемите за подкрепа на публично-частното партньорство, както и създаване на условия за развитието на специфични регионални и местни екосистеми за наука и иновации, използвайки опита от София Тех Парк.

Последната точка от списъка е извършването на оценка от страна на българското правителство на изпълнението на тези препоръки след 3 години.

Страната ни е първата държава от общността, която се възползва от възможностите по програмата на ЕС за изследвания и иновации „Хоризонт 2020“.

Механизмът дава практическа подкрепа на правителствата  при определянето, прилагането и оценката на онези реформи, които са необходими за подобряване на публичните структури в сферата на изследванията и иновациите.

„Поздравявам България за това, че беше първата държава-членка, която по собствено желание използва възможностите на механизъм за подкрепа в областта на политиките по програмата за изследвания и иновации „Хоризонт 2020“. Подобно на други страни от Европейския съюз България прави преход към икономика, основана на знанието, чиито най-големи предимства са иновативните продукти и услуги. Научноизследователския сектор е ключов за този преход, но има нужда от важни реформи. Аз съм убеден, че тези реформи ще бъдат проведени успешно и ще доведат до икономически растеж и създаване на нови работни места в страната“, заяви европейският комисар за научни изследвания, наука и иновации, Карлос Моедаш.

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...