McDonald's e четвъртата международна компания, която най-вероятно ще бъде разследвана от Европейската комисия (ЕК) по обвинения в данъчни измами, предаде Wall Street Journal, позовавайки се на двама свои източници, пожелали анонимност. Според Европейската комисия мултинационалните компании са „укривали данъци“ в страни като Люксембург и Холандия, чиито данъчни политики позволяват на фирмите да се споразумеят предварително с властите относно годишния размер на данъците, които трябва да платят. От ЕК и Люксембург са отказали коментар.
Очаква се по-късно днес Европейската комисия да обяви началото на подробно разследване срещу веригата за бързо хранене. Регулаторът ще провери дали споразумението, сключено между MacDonald's и властите в Люксембург е нарушавала европейското законодателство, допълват източниците на изданието. От комисията вече са изпратили запитване до държавата, в което настояват тя да разкрие споразуменията си с американската компания.
Според търговски съюзи в САЩ и Европейския съюз McDonald's е укрил данъци за страните в ЕС в размер на 1 милиард евро между 2009 и 2013 г., като е плащал данъци в Люксембург. Според анализа на ЕК компанията е платила със 194 милиона евро по-малко в страната за същия период.
Ако разследването на комисията покаже, че McDonald's е укривал данъци, веригата за бързо хранене почти сигурно ще бъде принудена да изплати огромна сума пари на държавата. От американската компания коментираха, че „спазваме всички данъчни закони в Европа“ и „сме уверени, че ако се проведе разследване, то ще приключи благоприятно за нас“. Те посочват още, че между 2010 и 2014 г. McDonald's Companies са изплатили корпоративен данък в размер на 2,1 милиарда долара в Европа, като средната данъчна ставка през периода е била почти 27%.
Европейската комисия вече започна разследване срещу големи мултинационални компании, сред които са Amazon, Fiat, Starbucks и Apple. Според регулатора те са се възползвали от незаконни данъчни сделки с властите в Люксембург и Холандия и са прехвърляли печалбите си от различни данъчни подразделения с цел укриване на данъци. През октомври комисията реши, че Starbucks и Fiat са виновни в укриване на данъци. Двете компании ще трябва да доплатят съответно 20 милиона и 30 милиона евро. Очаква се двете решения да бъдат обжалвани в Европейския съд в Люксембург, а процесът най-вероятно ще отнеме години.