Европейската комисия представи Есенния пакет за икономическо управление. Според доклада България ще е една от 16-те страни-членки на ЕС, които ще бъдат под наблюдение от Брюксел, заради наличие на макроикономически дисбаланси.
Основните причини за това са, че страната ни продължава да има проблеми с безработицата и бедността, както и с финансовия сектор. Комисията отбелязва, че една банка в България е била поставена под специален надзор (КТБ), а друга е получила подкрепа за ликвидността си от държавата (ПИБ), и подчертава, че проблемите във финансовия сектор могат да имат сериозни последици за макроикономическата стабилност.
В доклада ЕК подчертава, че в България безработицата остава висока, а сред младежите тя продължава да расте. Значителен е и делът на дългосрочно безработните. Социалните предизвикателства пред страната, като бедността и социалното изключване, също са значителни, посочва Комисията.
Нетните международни инвестиционни позиции, цената на труда, и задлъжнялостта на частния сектор са сред другите индикатори, заради които България остава сред страните с макроикономически дисбаланси.
В рамките на годишния обзор на растежа на ЕС за 2015 г. Комисията препоръчва три основни стълба за икономическата и социалната политика на региона през следващата година. Това са стимулиране на инвестициите, подновен ангажимент за структурни реформи, както и прилагане на фискална отговорност.
ЕК очаква реалният ръст на БВП да достигне 1,3% в ЕС за 2014 г. като цяло, а в еврозоната – 0,8 на сто. Той следва да се повиши бавно през 2015 г. съответно до 1,5 % и 1,1 % с подобряването на външното и вътрешното търсене.Що се отнася до 2016 г., се очаква ускоряване на икономическата дейност съответно до 2,0 % и 1,7 %, пише още в доклада.
Брюксел очаква постепенното възстановяване на икономическата дейност през прогнозния период да доведе до нарастване на инфлацията в ЕС – от 0,6 % през 2014 г. на 1,0 % през 2015 г. и 1,6 % през 2016 г.
Днес беше представена и дългоочакваната оценка на ЕК за бюджетите на страните от еврозоната. Очаквано Франция, Италия и Белгия, където проблемите с дълга и дефицита изглеждат най-сериозни и може да доведат до санкции, получиха допълнително време до март 2015 г. за мерки в посока преодоляване на слабостите.