Снимка: greenwichmeantime.com
Първото и най-важно нещо, ако ви предстои пътуване в чужбина, е да проверите дали туристическата агенция, която ще ползвате, е легитимна и регистрирана. Тази препоръка даде Игнат Арсенов, адвокат на Eвропейския потребителски център–България. Пътуващите трябва да поискат пълна и точна информация за датите на пътуването, начините на плащане, неустойките и други важни данни, допълни още той.
„Прочетете и общите условия към договорите, колкото и ситен да е шрифтът. Там са посочени важни неща, като например как се извършва рекламация на туристическата услуга”, препоръча адвокат Арсенов. Важно при пътуване е да се обърне внимание на застрахователите – те поемат разходите, ако например някоя от компаниите, предлагащи туристическата услуга, фалира или при други проблеми. „Пазете всички документи и касови бележки, ако сте ползвали медицински услуги в чужбина. Само с тези документи направените разходи ще ви бъдат възстановени”, съветват още от ЕПЦ-България. Пътуващите в чужбина трябва да носят и Европейска здравноосигурителна карта. Тя се издава от регионалните звена на НЗОК, по местоживеене.
Европейският потребителски център–България е част от мрежа от подобни центрове в 27 държави от ЕС, Исландия и Норвегия. Целта на мрежата е разрешаване на трансгранични спорове в различни аспекти, като например пазаруване в други страни от ЕС, самолетни пътувания, онлайн покупки или покупка на автомобили в ЕС. Центърът съществува от началото на февруари 2008 година. „За 2008 година получихме 292 жалби, свързани основно с отмяна на полети, загубен багаж, проблеми при настаняване в хотели и електронна търговия”, обясни директорът на центъра Албена Палпурина. За сравнение само за първите 3 месеца на 2009 година получените жалби са 108, допълни още тя. 70% от подадените през миналата година жалби са намерили удовлетворително решение. „В част от останалите случаи ние просто не можем да помогнем или пък случаят е предаден на националните провораздавателни органи”
Като цяло 54% от жалбите на потребителите са от чуждестранни граждани срещу български търговци. Останалите са от българи срещу търговци от други държави в ЕС. „Прави впечатление, че повечето жалби са насочени срещу компании от Италия, Германия и Франция”. Около 40% от жалбите са към авиокомпании и основно са свързани със загубен багаж, допълни още Палпурина. Най-недоволни от български компании са били гражданите на Великобритания и Ирландия. През последните месеци се увеличава броят на британците и ирландците, които се жалват от компании в областта на недвижимите имоти. „Касае се за имоти, чието строителство е завършило, но няма разрешение за ползване”, уточни адвокатът на ЕПЦ-България. Основно проблемите са свързани с невъзможността обектите да бъдат свързани в електрическата мрежа.
Не се колебайте да търсите правата си като потребители, призоваха още от Европейския потребителски център–България. „Жалба може да се подаде и онлайн – на сайта на центъра (бел. ред - https://ecc.kzp.bg). Формата е стандартна”, допълни Албена Палпурина. „По принцип искаме потребителят да е направил опит да се свърже с търговеца случаят да бъде решен. Ако това не е станало, приемаме жалбата при нас. Тя се обработва и в рамките на 7 дни се изпраща при партньорските центрове”, поясни процедурата директорът на ЕЦП–България. По жалбите се работи в рамките на 70 дни, но това е препоръчителен, а не задължителен срок.