ЕП: Държавите-членки сами решават за шистовия газ

18.09.2012 | 17:50
по статията работи: Елица Елефтерова
Необходимостта от проучвания и сондажи трябва да бъде подкрепена със "солидни регулаторни режими"
ЕП: Държавите-членки сами решават за шистовия газ
Снимка: Sxc.hu

Комисията по енергетика в Европейския парламент (ЕП) одобри доклад за проучването и добива на шистов газ и петрол в Европа.

Необходимостта от проучване за шистов петрол и шистов газ в някои държави-членки на ЕС трябва да бъде подкрепена със "солидни регулаторни режими" на национално равнище. Това е посочено в резолюцията, одобрена от индустрията и членовете на Комисията по енергетика в ЕП във вторник. Законодателството на ЕС може да се наложи да бъде променено, в случай, че се увеличи желанието за проучване за газ, се казва в резолюцията на ЕП.

Всяка държава-членка на ЕС има право да реши за себе си дали да използват шистов газ, се казва в становище на Комисията по енергетика. Държавите членки трябва да разполагат с надеждни правила за всички дейности по отношение на шистовия газ, включително хидравличното разбиване на скали (т.нар. "fracking"). Евродепутатите предлагат ЕС да се учи от опита на САЩ, с оглед използването на щадящи околната среда индустриални процеси и "най-добрите налични технологии" за добив на газ.

Неотдавна Комисията стигна до заключението, че правилата на ЕС за добив на шистов газ го покриват адекватно, но по-нататъшното разширяване на тази дейност може да изисква промени в законодателството на ЕС, отбелязаха евродепутатите.

Членовете на ЕП призоваха Комисията да помогне с оценка на икономическото и екологичното въздействие на неконвенционалния добив на газ в ЕС.

Домашното потребление на газ в момента е във възход в ЕС. Очаква се потреблението да достигне 450 млрд. куб. м до 2035 година. Нови източници на природен газ може да помогнат за доверсифицирането на доставките. Необходими са и мерки за намаляване зависимостта от вноса, като и увеличаването на усвояването на възобновяеми енергийни източници и енергийна ефективност, посочват депутатите.

В сряда Комисията по околна среда ще гласува отделна резолюция, касаеща екологичните аспекти на нефт от битуминозни шисти и шистов газ, включително на прозрачността по отношение на използваните химикали и рисковете от замърсяване на подпочвените води. 

“За нас използваната технология е свързана с многобройни рискове за природата и здравето на хората и смятаме, че ЕС трябва да даде повече гаранции за тяхната безопасност”, заяви след гласуването Калфин, който беше докладчик от името на социалистите. 

"Документът беше приет въпреки протеста на социалисти, либерали и представителите на зелените в Комисията", уточни Калфин, цитиран от БНР.

Позицията на ЕП, която има консултативна стойност, ще бъде гласувана през октомври в Страсбург.

Припомняме, в доклад на Европейската комисия добивът на шистов газ по технологията "фракинг", или хидравлично разбиване, бе поискано да бъде забранен в индустриални мащаби.

Според европейските експерти, фракингът не трябва да бъде разрешаван, особено в райони, където водата се използва за пиене. Докладът изтъква още, че добивът на шистов газ представлява висок риск за човешкото здраве и за околната среда и затова законодателството на Евросъюза трябва да наложи определени ограничения, припомня БНТ.

Комисия по енергетиката в ЕП прие Резолюцията с 32 гласа "за", 23 "против" и 1 "въздържал се".  В сряда Комисията по околна среда ще гласува отделна резолюция, касаеща екологичните аспекти на нефт от битуминозни шисти и шистов газ, включително на прозрачността по отношение на използваните химикали и рисковете от замърсяване на подпочвените води. 

Леснодостъпните запаси от нефт и газ постепенно намаляват, а с това и доставките на енергия все повече се обръщат към неконвенционални запаси, които преди това са били твърде сложни или твърде скъпи, за да се извлекат, се посочва в доклада. Налице е нарастващ интерес в Европа към експлоатацията на газови резерви в шистовите скали. Това обикновено се нарича "шистов газ".

Както и при всички сондажи и добивът на шистов газ може да доведе до екологични и здравни рискове, които трябва да бъдат внимателно проучени. По-конкретно потенциалният принос на производство на шистов газ на парникови газове. Тези въздействия са предмет на настоящия доклад. Докладът е поръчан от Европейската комисия и е създаден от Агенцията за атомна енергия (AEA), в сътрудничество с незамисимите организации в управлението на околната среда CE Delft и Milieu.

Докладът съдържа преглед на потенциалните въздействия на производството на шистов газ в ЕС върху климата. Той преглежда съществуващите оценки за емисиите на парникови газове от производството на шистов газ, както и на възможните варианти за намаляване на емисиите от процесите на шистов газ.

Документът съдържа и кратък преглед на настоящата законодателна рамка на ЕС за контрола на емисиите на парникови газове от добива на шистов газ.

Оцени статията:
5.00/3
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...