Експертна група в Европейския парламент (ЕП) работи в насока цените на лекарствата в ЕС да се определят по нова схема, съобщава bTV. Идеята е да се осигури равен достъп на всички държави до медикаментите. Изводът на лекарствения пазар в структурата е, че в момента пациентите в държавите с по-слаба икономика са сериозно ощетени от цените на лекарствата и статуквото трябва да се промени.
Статистиките сочат, че над 60% от пациентите имат проблеми с достъпа до хапове поради финансовата криза. Проучена е потребителската база в 15 източноевропейски страни. Голяма част от държавите се въздържат да купуват нови медикаменти.
Именно затова експертите настояват за нов, диференциран подход при образуването на ценовата политика – страните с по-слаба икономика да изкупуват медикаментите на по-ниски цени. Наред с това са нужни и стриктни мерки срещу т.нар. Паралелна търговия.
„Това води до един негативен феномен - за България, Румъния и Гърция. Търговците на едро изнасят лекарствата и предизвикват недоволството на фирмите и недостатъчно снабдяване за българския пазар. Паралелната търговия си върви, а недостигът си остава за сметна на нашите пациенти и на нашата система. Затова трябва да се отвори дискусията за единен пазар за свободно движение на лекарства, а не запазване на тези национални непрозрачни практики и референции,” коментира евродепутатът Антония Първанова.
Анализите на продажбите на 11 нови лекарства в ЕС през последните 5 години разкриват следната тенденция: Франция, Дания, Швеция и Испания отделят най-много средства за медикаменти. На обратния полюс са Литва, България, Полша и Латвия.