ЕП: Преговорите за присъединяване на Турция към Евросъюза вървят бавно

12.03.2009 | 15:16
по статията работи:
Днес Европейският парламент одобри 3 резолюции относно напредъка на Македония, Турция и Хърватия
ЕП: Преговорите за присъединяване на Турция към Евросъюза вървят бавно

След като проведоха дебат относно напредъка през 2008 г. на Бивша Югославска Република Македония (БЮРМ), Турция и Хърватия, депутатите от Европейския парламент (ЕП) приеха днес 3 резолюции по въпроса. В тази за БЮРМ те потвърждават нейната европейска перспектива и изразяват съжаление, че преговорите за присъединяване все още не са започнали. В резолюцията за Турция се изразява загриженост относно непрекъснатото забавяне на процеса на реформи, докато относно Хърватия депутатите смятат, че преговорите могат да приключат през 2009 г.

Бивша Югославска Република Македония

Европейските депутати потвърждават още веднъж пълната си подкрепа за европейската перспектива на Бивша Югославска Република Македония (БЮРМ), като същевременно изразяват съжаление, че три години след предоставянето на статут на страна-кандидатка все още не са започнали преговори за присъединяване към ЕС. Според тях това е "недопустима ситуация", която има демотивиращо въздействие върху страната и носи риск от дестабилизация на региона. Затова ЕП призовава Съвета да ускори този процес, като вземе през 2009 г. решение за дата за започване на преговорите. Депутатите приеха резолюцията с 478 гласа "за", 92 "против" и 42 "въздържали се".

ЕП приветства усилията на македонските власти за сътрудничество със съседните държави членки на ЕС "с оглед преразглеждане на възможните различия и погрешни тълкувания на историята, които могат да породят неразбирателство, и настоятелно препоръчва насърчаването на съвместно честване със съседните страни на общото културно и историческо наследство на страната". Същевременно депутатите изразяват безпокойство относно "отсъствието на напредък в борбата със засилването на подклаждащите омраза изказвания срещу съседни държави, по-специално в медиите и в образователната система".

Резолюцията призовава Бившата Югославска Република Македония да реши все още спорните въпроси със своите съседи и настоява БЮРМ и Гърция да постигнат компромисно решение относно името на страната, така че въпросът да не продължава да представлява препятствие за членството на страната в международни организации. По-нататък депутатите предупреждават, че "ако в кратки срокове не се постигне споразумение между двете държави, това може да доведе до продължително забавяне на присъединяването на Бивша Югославска Република Македония към ЕС". Членовете на ЕП се надяват, че БЮРМ и Гърция ще продължат преговорите независимо от съдебните процедури, които Скопие започна пред Международния съд относно прилагането на временното споразумение от 1995 г.

Депутатите изразяват похвала за усилията на македонското правителство в икономическата област, които са довели до значителен напредък в изпълнението на икономическите критерии и са приближили страната до действаща пазарна икономика. Същевременно се изразяват критики относно изграждането на нови депа за отпадъци, качеството на водата и функционирането на железопътната мрежа.

В текста на резолюцията се отбелязва растящият натиск, оказван от правителството върху медиите, по-специално по време на изборната кампания, и се изразява загриженост относно "голямата финансова зависимост" на вестниците и телевизиите от правителствени реклами, което "може да намали критичността на журналистическия подход".

Турция

Резолюцията относно доклада за напредъка на Турция през 2008 г. беше приета днес с 528 гласа "за", 52 "против" и 43 "въздържали се". В нея депутатите от ЕП изразяват загриженост относно наблюдаваното за трета последователна година непрекъснато забавяне на процеса на реформи и призовават Турция да докаже своята политическа воля да продължи реформите, с които се е ангажирала през 2005 г., информира пресцентърът на Европейския парламент

До момента Турция е отворила 10 от 35 преговорни глави, като през 2008 г. бяха отворени четири нови глави. Само една глава - "наука и изследвания" - е била закрита от началото на преговорите за членство в ЕС през октомври 2005 г., информира пресцентърът на европейската институция.

В точка от резолюцията, засягаща възстановяването на българските имоти в Турция, се приветства приемането през февруари 2008 г. на Закона за фондациите, който "прави опит за разрешаване на редица неразрешени въпроси, свързани със собствеността на немюсюлманските общности". Депутатите призовават турското правителство да гарантира прилагането на закона в съответствие със съдебната практика на Европейския съд по правата на човека и "да разреши все още неразрешения въпрос относно конфискуваната и продадена на трети лица собственост".

В друг параграф резолюцията призовава за по-голямо трансгранично сътрудничество между местните власти, деловите среди и други местни партньори в Турция, Гърция и България.

Членовете на ЕП призовават също за разрешаване на кюрдския и кипърския въпрос.

Те отбелязват амбицията на Турция да се превърне в евроазиатски енергиен център и ролята, с която тя може да допринесе за енергийната сигурност на Европа. В заключение депутатите призовават Турция да "подкрепи изцяло" проекта за изграждане на газопровода Набуко, който е приоритетен за Европа, и очакват скорошно сключване на междуправителствено споразумение за пускане на газопровода в действие.

Хърватия

Резолюцията относно доклада за напредъка на Хърватия през 2008 г. беше приета днес от Европейския парламент с 548 гласа "за", 40 "против" и 34 "въздържали се".

В нея ЕП изразява убеденост, че преговорите с Хърватия могат да приключат през 2009 г. съгласно индикативната пътна карта, публикувана от Комисията. Това ще се осъществи при положение, че хърватското правителство увеличи усилията си по някои чувствителни въпроси, като борбата с организираната престъпност и корупцията, и ако Съветът има "желанието и възможността да отвори всички преговорни глави без по-нататъшно забавяне".

Депутатите приветстват готовността на Хърватия и Словения да приемат посредничеството, предложено от Комисията. То трябва да се основава на международното право и юриспруденция. В този контекст, Парламентът очаква бърз напредък на преговорите за присъединяване.

Членовете на ЕП изразяват съжаление, че преговорите за присъединяване са били блокирани дълго време от двустранни въпроси, като спорът със Словения относно земната и морската граница. Резолюцията подчертава, че двустранните въпроси не трябва да бъдат пречка за напредъка в преговорите за присъединяване, при условие, че "тези преговори не се използват за предотвратяване окончателното решение на такива въпроси".

Депутатите поздравяват Хърватия за добрите резултати, които е постигнала през 2008 г. при приемането на законодателството и извършването на реформите, необходими за членство в ЕС. Според тях страната е реализирала съществен напредък и в трите области, които попадат в обхвата на критериите от Копенхаген.

Въпреки това хърватските власти трябва да положат по-задълбочени усилия в областта на съдебната система, както и в борбата срещу корупцията и организираната престъпност. Депутатите обръщат специално внимание на последните случаи на заплахи и дори убийства на журналисти, разследващи случаи на корупция и организирана престъпност.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...